| PSYCHOLOGY |
SUBJECT INDEX / EMNER ORDER FORM / BESTILLING | |
33179 ABRAHAMOWITZ, FINN: Det handler om mennesker. En indføring i psykologi. Gyldendal 1995. 313 s. Orig. kart. DKK 100
65596 ABRAHAMOWITZ, FINN: Det handler om mennesker - en rundrejse i psykologien. Lindhardt & Ringhof 2005. 383 s. Orig. kart. DKK 150
Nyredigeret samlet udgave af Det handler om mennesker, Sårene i sindet og Sjælen og stjernerne.
10934 ABRAHAMOWITZ, FINN: Fire personlighedsmodeller fra Freud til Laing. Rhodos 1974. 181 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). - Stempel på smudstitelblad. DKK 100
16115 ABRAHAMOWITZ, FINN: Klodernes kollision. Freud og Jung belyst ved deres breve. Hans Reitzels Forlag 1988. 208 s. Heftet. DKK 150
33180 ABRAHAMOWITZ, FINN: Mystikkens væsen. Samleren 1999. 320 s. Heftet. DKK 150
35552 ABRAHAMOWITZ, FINN: Psykiatrien idag. Rhodos 1975. 223 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 100
33176 ABRAHAMOWITZ, FINN: Sjælen og stjernerne. Gyldendal 1996. 275 s. Orig. kart. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
33178 ABRAHAMOWITZ, FINN: Sårene i sindet. Gyldendal 1996. 267 s. Orig. kart. - Stempel på forsats. DKK 150
63562 ACHEN, SVEN TITO: Symboler omkring os. Anden udgave. G.E.C. Gad 1985. 328 s. Illustr. Heftet. - Omslag med brugsspor. DKK 120
59853 ALEXANDER, F.M.: Constructive Conscious Control of the Individual. Introduction by John Dewey. Reprint. London, Chaterson Ltd., 1946. xxviii,196 pp. Publisher's cloth, no jacket. - Name on titlepage. DKK 300
32860 ALMANACH DER PSYCHOANALYSE 1932. Hrsg. von A.J. Storfer. Wien, Internationaler Psychoanalytischer Verlag, o.J. 202 S. + Werbenanhang. Orig. Leinwand. Rücken wenig fleckig, Kapitäl bestossen. DKK 200
Mit Beiträgen von Thomas Mann, Theodore Dreiser, Kurt Tucholsky, Otto Fenichel u.A.
55273 ALVAREZ, A.: Gift og skilt. Scener fra ægteskab og skilsmisse. Oversat af Kirsten Jørgensen. Bogklubben Samtid 1996. 307 s. Heftet. DKK 75
42319 ALVAREZ, A.: Natten. Om nattens liv, nattens sprog, søvn og drømme. Oversat af Claus Bratt Østergaard. Tiderne Skifter 1995. 297 s. + illustr. Heftet. DKK 125
Spækket med trykfejl. Goya og Doré (kaldet Duré) hævdes at have været aktive i det 20. århundrede. Helt parodisk omtaler omslagsteksten forfatterens to ganske seriøse bøger, Den vrede gud og Gift og skilt, som "pop-fiction".
33554 ALVAREZ, A.: Den vrede gud. En studie i selvmord. Oversat af Per A. Hartun. Gyldendal 1974. 168 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 100
Norsk oversættelse af The Savage God.
5949 ANDERSEN, H.C. - HELWEG, HJALMAR: H.C. Andersen. En psykiatrisk studie. Anden udgave. H. Hagerups Forlag 1954. 186 s. Heftet. DKK 100
63284 ANDERSEN, H.C. - HELWEG, HJALMAR: H.C. Andersen. En psykiatrisk studie. H. Hagerups Forlag 1927. 202 s. Med foromslag i pænt privat halvlæder. DKK 200
67829 ARDACH, ARJUNA: The Translucent Revolution. Novato, New World Library, 2005. xx,503 pp. Softcover. DKK 100
64454 ARRIEN, ANGELES: Den firfoldige vej. Krigerens, lærerens, helbrederens og seerens vej. Oversat af Annette Leleur. Borgens Bogklub 218 s. Orig. kart. DKK 100
64432 ASPELI, WIDAR, og MARGARETA ÖHMAN: Legende nærvær. Samvær og samspil - møder og muligheder. Oversat af Annette Wiborg. Forlaget Børn & Unge 2002. 152 s. Heftet. DKK 120
68342 ASPER, KATHRIN: Ravnen i glasbjerget. Følelsesmæssig forladthed og ny terapi. Oversat af Hanne Møller. Anden udgave. Gyldendal 1994. 247 s. Heftet. DKK 300
Dansk oversættelse af Verlassenheit und Selbstentfremdung.
48431 BALE, KJERSTI: Om melankoli. Oslo, Pax Forlag, 1997. 296 s. Orig. kart., smudsomslag med lette brugsspor langs kanten. DKK 150
33057 BARNES, MARY: Noget helligt. Samtaler, tekster, malerier. Oversat af Pia Juul. Rhodos 1996. 159 s. Illustr. Heftet. DKK 140
12178 BARNES, MARY, og JOSEPH BERKE: Mary Barnes - to beretninger om en rejse gennem sindssygen. Oversat af Vagn Sparre-Ulrich m.fl. Rhodos 1972. 427 s. + illustr. Heftet. DKK 125
39232 BATANGTARIS, DAIM: Dynamiske håndøvelser. Oversat af Iben Hasselbalch. Borgen 1984. 211 s. Heftet. DKK 125
12653 BEAUVOIR, SIMONE DE: Alderdommen. To bind. Oversat af Karen Nicolajsen. Fremad 1983. 320 + 339 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 200
55274 BEAUVOIR, SIMONE DE: Alderdommen. Oversat af Karen Nicolajsen. To bind. Anden udgave. Fremad 1984. 320 + 339 s. Heftet. DKK 150
68945 BELIN, SVERKER: Galskabens magt. Parallelprocesser i arbejdet med tidligt skadede og psykotiske patienter. Oversat af Lisbeth W. Sørensen. Hans Reitzels Forlag 1999. 222 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
41923 BENARD, CHERYL, og EDIT SCHLAFFER: Lad nu de mænd være. Oversat af Nanna Thirup. Samleren 1991. 250 s. Heftet. DKK 125
64473 BEN-DAVID, GITHA: Tonen fra himlen. At synge sig selv. Tredje oplag. Borgen 2005. 143 s. Heftet. - CD vedlagt. DKK 125
35619 BERTELSEN, JES: Dybdepsykologi. Bind 1. Fødselstraumets psykologi. Borgen 1978. 135 s. Heftet. DKK 100
68215 BERTELSEN, JES: Et essay om indre frihed. Andet oplag. Rosinante 2011. 117 s. Heftet. DKK 90
3755 BERTELSEN, JES: Ouroboros. En undersøgelse af selvets strukturer. Viborg, Nørhaven Bogtrykkeri, 1974. 158 s. Heftet. DKK 300
Disputats.
67600 BERTELSEN, JES: Selvets virkelighed. Borgen 1988. 191 s. Heftet. DKK 125
40712 BERTELSEN, PREBEN: Antropologisk psykologi. Frydenlund Grafisk 2000. 232 s. Heftet. DKK 150
14041 BETTELHEIM, BRUNO: Freud og menneskets sjæl - et essay om at forstå psykoanalysen. Oversat af Nina Lautrup-Larsen. Hans Reitzels Forlag 1988. 114 s. Heftet. - Navn på inderomslag. DKK 100
20177 BETTELHEIM, BRUNO: Freuds Wien og andre essays. Oversat af Lars Andersen. Schønberg 1990. 339 s. Heftet. DKK 200
52646 BJERREHUUS, SUZANNE: Livet i mine mænd. Høst & Søn 2002. 271 s. + illustr. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 125
33463 THE BLACKWELL READER IN SOCIAL PSYCHOLOGY. Edited by Miles Hewstone et al. Oxford, Blackwell, 1997. xii,642 pp. Softcover. DKK 165
37355 BLUM, RICHARD H., a.o.: Society and Drugs. Social and Cultural Observations. Two volumes. Third impression. San Francisco, Jossey-Bass Inc., 1970. xvi,400 + xx,399 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 300
23542 BOJESEN, LARS BO, og JAN LINDHARDT: Samvittigheden. Berlingske Forlag 1979. 209 s. Heftet. (Berlingske Leksikon Bibliotek). DKK 75
17132 BOLT, NINA: Dyremennesker. Historien om et magisk samarbejde. Tiderne Skifter 1995. 263 s. Illustr. Heftet. DKK 100
58830 BOTTON, ALIAN DE: Statusangst. Oversat af Christian Bundegaard. Gyldendals Bogklubber 2007. 316 s. Illustr. Heftet. DKK 185
67408 BOWELL, RICHARD A.: Visdomsprocessen. Syv trin til spirituel intelligens. Oversat af Anna Kiilerich Ziersen. Aschehoug 2005. 187 s. Heftet. - Stempel på inderomslag. DKK 100
41811 BRATT, NANCY: Vejen til Karin. Et psykoterapeutisk forløb. Gyldendal 1991. 256 s. Illustr. Heftet. DKK 150
66282 BUSCHARD, BIRGITTE KAAS: Et liv med børn. fra graviditet til skolestart. Gyldendal 1997. 383 s. Orig. kart. DKK 100
67352 BØRN OG FAMILIE I DET POSTMODERNE SAMFUND. Redig. af Lars Dencik og Per Schultz Jørgensen. Tredje oplag. Hans Reitzels Forlag 2001. 540 s. Orig. kart. DKK 200
15491 CAMP, JOSEPH L., JR.: Confusion. A Study in the Theory of Knowledge. Cambridge and London, Harvard University Press, 2002. x,246 pp. Softcover. DKK 125
39280 CARLBERG, ANDERS, og GELLERT TAMAS: Når kærligheden kølnes breder lovløsheden sig. Oversat af Lene Bagger. Hans Reitzels Forlag 1998. 196 s. Heftet. DKK 145
53555 CARSTENS, ANNETTE: Aktivering. Klientsamtaler og socialpolitik. Hans Reitzels Forlag 1998. 305 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 150
32457 CHASSEGUET-SMIRGEL, JANINE: Kreativitet og perversion. Oversat af Lis Haugaard. Politisk Revy 1986. 195 s. Heftet. DKK 125
33190 CHEMNITZ, BENTE: Det sker kun for naboen. Sjælesorg for syge, døende og pårørende. Aschehoug 1998. 246 s. Heftet. DKK 185
34296 CHOPRA, DEEPAK: Livets videnskab. Ved lægevidenskabens grænser. Oversat af Hanne Steinicke. 3. udgave. Gyldendal 1993. 302 s. Heftet. DKK 130
Dansk oversættelse af Quantum Healing.
35782 CHRISTENSEN, DORTHE: Inderst inde. En personlig beretning om følelser, epilepsi og handicap. Højbjerg, Hovedland, 2002. 198 s. Illustr. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 198 100
62049 CHRISTENSEN, FLEMMING: Coachingbogen. Aschehoug 2007. 306 s. Heftet. DKK 200
56884 COLE, JONATHAN: About Face. Second printing. Cambridge, Mass., and London, A Bradford Book / The MIT Press, 1998. (14),223 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 150
67398 COLEMAN, DANIEL: Emotional Intelligence. London, Bloomsbury, 1996 [i.e. undated reprint]. xiv,353 pp. Publisher's boards, in jacket. - Owner's bookplate. DKK 100
28186 CORBETT, LIONEL: The Religious Function of the Psyche. Reprint. London and New York, Routledge, 1997. viii,264 pp. Softcover. DKK 125
68214 COVEY, STEPHEN R.: 7 gode vaner. Personlig og professionel effektivitet. Personlig arbejdsbog. Oversat af Annette Rosenberg. Gyldendal 2008. 186 s. Heftet. DKK 90
68952 CULLBERG, JOHAN: Dynamisk psykiatri. Oversat af Anders Bonnevie. Femte reviderede udgave. Gyldendals Bogklubber 2002. 516 s. Orig. kart. DKK 200
Nyeste udgave.
5176 CULLBERG, JOHAN: Skaberkriser. Strindbergs Inferno og Dagermans. Oversat af Asger Schnack. Hans Reitzels Forlag 1994. 194 s. Illustr. Heftet. - Stempel på smudstitel. DKK 150
67828 CUSHNIR, RAPHAEL: Sæt dit hjerte i brand. Syv skridt til et liv i frihed. Oversat af Hanne Steinicke. Aschehoug 2003. 288 s. Orig. kart. DKK 100
27996 DEKKERS, MIDAS: De kære dyr. Historien om et tæt forhold. 2. udgave. Bogklubben Samtid 1995. 241 s. Illustr. Heftet. DKK 125
38743 DELANEY, JANICE, MARY JANE LUPTON, og EMILY TOTH: Forbandelsen. Bidrag til menstruationens kulturhistorie. Oversat af Mark Hebsgaard. Forlaget Rhodos 1979. 281 s. Heftet. DKK 100
50120 DELBOEUF, JOSEPH: Examen critique de la loi psychophysique sa base et sa signification. Paris, Ancienne Librairies Germer Baillière, 1883. VIII,192 pp. Softcover. Cover slightly unclean. Minimal foxing. - An unread copy. DKK 100
50117 DELBOEUF, JOSEPH: Le sommeil et les rêves considerés pricipalement dans leur rapports avec les théories de la certitude et de la mémoire. Paris, Ancienne Librairies Germer Baillière, 1885. VIII,262 pp. Softcover. Cover slightly unclean. - An unread copy. DKK 100
48734 DENHAM, SUSANNE A.: Følelser, kompetence og udvikling hos småbørn. Oversat af Ane-Kristine Clemmensen. Århus, Klim, 2003. 298 s. Heftet. DKK 200
48013 DICKSON, ANNE: - og jeg mener hva´jeg si'r. Kvinder og selvværd. Oversat og bearbejdet af Anne Parker og Charlotte Pietsch. 5. oplag. Hans Reitzels Forlag 1990. 193 s. Heftet. - Navn på inderomslag. Stempel på bagsiden af titelbladet. DKK 125
Dansk oversættelse af A Woman in Your Own Right.
36244 DIGE, ULRIK: Kræftmirakler - i lægens og patientens perspektiv. 2. oplag. Højbjerg, Hovedland, 2000. 399 s. Heftet. DKK 200
33196 DRYDEN, GORDON, og JEANETTE VOS: Indlæringsrevolutionen. Oversat af Ivar Søe. Paludan 1996. 524 s. Heftet. DKK 150
11606 EBBESEN, KAROLINE. - REISBY, NIELS, og PIA SKOGEMANN: Karolines bog. Rosinante 1985. 88 sider. Illustr. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 100
64441 EHDIN, SANNA og MARTIN: HQ. Det menneskelige helhedssyn. Oversat af Lars Josephsen. Aschehoug 2004. 203 s. Heftet. DKK 150
58834 EJRNÆS. MORTEN, m.fl.: Socialt miljøarbejde i lokalsamfundet. Femte oplag. Hans Reitzels Forlag 1997. 223 s. Heftet. DKK 150
36060 ELSASS, PETER: Sundhedspsykologi. Gyldendals Bogklubber 1993. 513 s. Orig. kart. DKK 125
22725 ELSASS, PETER: Sundhedspsykologi. Gyldendal 1992. 513 s. Orig. kart. DKK 150
50249 ELSASS, PETER: Sundhedspsykologi. Anden udgave. Gyldendal 1993. 513 s. Orig. kart. DKK 150
59429 FABRICIUS, JOHANNES: Livet før livet. Hermes 1966. 119 s. Illustr. Orig. kart. - Signeret. DKK 200
56254 FABRICIUS, JOHANNES: Syphilis in Shakespeare's England. London and Bristol, Penn., Jessica Kingsley Publishers, 1994. xvi,296 pp. Illustr. Softcover. - Name on innercover. DKK 300
41952 FADEREN. En jungiansk antologi. Redig. af Andrew Samuels. Dansk redaktion Pia Skogemann. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. Politisk Revy 1988. 264 s. Heftet. DKK 135
32197 FAUSING, BENT: Drømmebilleder. Om billeder, drøm og køn. Tiderne Skifter 1988. 398 s. Illustr. Heftet. DKK 100
41477 FAUSING, BENT: Kærlighed uden ord. Omkring tavshedens æstetik og billeder. Tiderne Skifter 1991. 190 s. Illustr. Heftet. DKK 125
60589 FERRER, JORGE N.: Revisioning Transpersonal Theory. A Participatory Vision of Human Spirituality. State University of New York Press 2002. xxvi,273 pp. Softcover. DKK 125
59441 FONSMARK, HENNING: Kampen mod kundskaber ... Gyldendal 1996. 170 s. Heftet. DKK 100
57801 FOWERS, BLAINE J.: Dydsetik og psykologi. Oversat af Tom Bøgeskov. Dansk Psykologisk Forlag 2007. 303 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 200
19602 FRAME, JANET: Til Er-landet. Oversat af Nina Lautrup-Larsen. Rosinante 1991. 208 s. Orig. shirting, med smudsomslag. - Forlagsetiket indklæbet på titelbladet. DKK 150
65799 FRANZ, MARIE-LOUISE VON: Patterns of Creativity Mirrored in Creation Myths. Fourth printing. Dallas, Spring Publications, 1983. 250 pp. Softcover. DKK 100
59749 FREUD, SIGMUND: Afhandlinger om seksualteori. Udgivet af Ole Andkjær Olsen og Simo Køppe. Oversat af Lars Andersen m.fl. Hans Reitzels Forlag 1985. 237 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. Omslag med lette brugsspor. DKK 125
28598 FREUD, SIGMUND: Breve. Udvalgt og kommenteret af Christian Braad Thomsen. Oversat af Rolf Reitan. To bind. Aarhus, Klim, 1997. 295 + 261 s. Heftet. DKK 250
55032 FREUD, SIGMUND: Drömtydning. Redig. af Kerstin Kjellin. Oversat af John Landquist og Mia Engvén. Stockholm, Natur och Kultur, 1996. 713 s. Orig. kart., uden smudsomslag. (Samlade skrifter; II). DKK 200
23265 FREUD, SIGMUND: Drømmetydning. Oversat af Mogens Boisen. Tredje, reviderede udgave ved Lone Spanheimer. To bind. Andet oplag. Hans Reitzel 1982. 515 s. Heftet. DKK 150
67991 FREUD, SIGMUND: Drømmetydning. Oversat af Mogens Boisen. Tredje, reviderede udgave ved Lone Spanheimer. To bind. Hans Reitzel 1974. 515 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 150
49961 FREUD, SIGMUND: Forelæsninger til indføring i psykoanalysen. Oversat af Mogens Boisen. Tredje udgave, revideret af Lone Spanheimer. Hans Reitzel 1972. 374 s. Heftet. DKK 75
Omslagstitel: Psykoanalyse.
42559 FREUD, SIGMUND: Hverdagslivets psykopatologi. Oversat af Mogens Boisen. 2. udgave. Hans Reitzels Forlag 1993. 221 s. Heftet. - Navn på titelblad. DKK 150
60547 FREUD, SIGMUND: Metapsykologi. Oversat af Eva Backelin m.fl. Stockholm, Natur och Kultur, 2003. 563 s. Orig. kart., med smudsomslag. (Samlade Skrifter; IX). DKK 300
35569 FREUD, SIGMUND: Neue Folge der Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse. Hrsg. von Anna Freud u. A. Reprint. London, Imago Publishing Co. (4),212 S. Orig. Leinwand, ohne Schutzumschlag. - Schnitt wenig fleckig. (Gesammelte Werke; XV). DKK 150
63608 FREUD, SIGMUND: Psykoanalyse. Samlede forelæsninger. Oversat af Mogens Boisen. Gyldendals Bogklubber, uden år. 509 s. Heftet. DKK 130
17996 FREUD, SIGMUND: Udkast til en videnskabelig psykologi "Entwurf" 1895. Oversat af Lars Andersen m.fl. Forord, efterord og kommentarer af Åge Haugland. Hans Reitzel 1980. 174 s. Heftet. DKK 130
26869 FREUD, SIGMUND. - Freud 2000. Edited by Anthony Elliott. Cambridge, Polity Press, 1998. xii,308 pp. Softcover. DKK 130
52733 FREUD, SIGMUND. - DANIELSEN, ERIC: Den ukendte Freud. Dansk Psykologisk Forlag 2000. 255 s. Heftet. DKK 185
46202 FREUD, SIGMUND. - DECKER, HANNAH S.: Freud, Dora, and Vienna 1900. New York, The Free Press, 1991. xii,299 pp. + illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 125
10964 FREUD, SIGMUND. - FREUD, ERNST og LUCIE, og ILSE GRUBRICH-SIMITIS: Sigmund Freud. Hans liv i billeder og tekst. Oversat af Jens Eisenhardt. Lademann 1979. 4to. 351 s. Illustr. Orig. shirting, smudsomslag med en mindre rift. DKK 300
62408 FREUD, SIGMUND. - FREUD, ERNST og LUCIE, og ILSE GRUBRICH-SIMITIS: Sigmund Freud. Hans liv i billeder og tekst. Oversat af Jens Eisenhardt. Lademann 1979. 4to. 351 s. Illustr. Orig. shirting, uden smudsomslag. DKK 250
18168 FREUD, SIGMUND. - SJÖGREN, LARS: Sigmund Freud. Mennesket og forfatterskabet. Hans Reitzels Forlag 1990. 292 s. Heftet. DKK 100
61840 FREUD, SIGMUND. - SULLOWAY, FRANK J.: Freud, Biologist of the Mind. Beyond the Psychoanalytic Legend. London, Burnett Books, 1979. xxvi,612 pp. Illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 225
12907 FRIGØRELSENS DIALEKTIK. Oversat af Ole Stig Andersen. Rhodos 1969. 183 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 85
Taler af Marcuse, Laing m.fl. holdt ved Kongressen om Frigørelsens dialektik i London 1967.
48009 FROMM, ERICH: Hinsidens illusionens lænker. Møde med Marx og Freud. Oversat af Tamara Meldsted. Hans Reitzel 1983. 156 s. Heftet. - Navn og et par pletter på inderomslaget. DKK 75
48277 GARDNER, HOWARD: The Mind's New Science. A History of the Cognitive Revolution. New edition. BasicBooks, 1987. xvi,430 pp. Softcover. DKK 130
42020 GARFIELD, PATRICIA: Den universelle drømmenøgle. Oversat af Hanne Steinicke. Aschehoug 2002. 388 s. Heftet. DKK 200
52606 GEORGE, MIKE: Lær dig selv at slappe af. Oversat af Katja Hein. L & R Fakta 1999. 159 s. Illustr. Heftet. DKK 150
67774 GERONTOPSYKOLOGI. Det aldrende menneskes psykologi. Redig. af Lars Larsen. Aarhus Universitetsforlag 2007. 364 s. Orig. kart. - Navn på forsats. DKK 165
56604 GESTALT IS - a collection of Articles about Gestalt Therapy and Living. Edited by John O. Stevens. Moab, Real People Press, 1975. (8),iv,274 pp. Softcover. - Name on flyleaf. DKK 150
44850 GIESE, SUZANNE: Drømmen om kvinden - kvindeidealer og feminisme i tre årtier. Viby J., Centrum, 2001. 348 s. Heftet. DKK 125
33236 GJØRUP, IVAR: Den sjette sans. Sprog, skrift og liv gennem tre årtusinder. Spektrum 2000. 301 s. Heftet. DKK 200
19914 GOLD, CAROL: Educating Middle Class Daughters. Private Girl Schools in Copenhagen 1790- 1820. Copenhagen, The Royal Library and Museum Tusculanum Press, 1996. 243 pp. Illustr. Publisher's hardcover. DKK 160
52545 GOLEMAN, DANIEL: Destruktive følelser. Hvordan kan vi håndtere dem? En videnskabelig dialog med Dalai Lama. Oversat af Annette Leleur og Frank Robert Pedersen. Borgen 2003. 501 s. Heftet. DKK 225
10025 GOPNIK, ALISON, ANDREW N. MELTZOFF, og PATRICIA K. KUHL: Tænk engang. Små børns bevidsthed, viden og læring. Oversat af Ole Thornye. Hans Reitzels Forlag 2001. 308 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
59408 GRABHORN, LYNN: Undskyld, dit liv venter på dig. Følelsernes forbløffende kraft. Oversat af Annette Leleur. Fjerde oplag. Borgen 2005. 280 s. Heftet. DKK 150
63430 GRAY, CHRISTOPHER: The Acid Diaries. A Psychonaut's Guide to the History and Use of LSD. Rochester and Vermont, Park Street Press, 2010. xii,275 pp. Softcover. DKK 125
62892 GREGORY, RICHARD L.: Mind in Science. A History of Explanations in Psychology and Physics. London, Penguin Books, 1981. xviii,641 pp. Paperback. DKK 85
9876 GROF, STANISLAV: Den indre rejse. Bd. 1: Kortlægning af det ubevidste gennem LSD-terapi. Oversat af Klaus Gormsen og Jørgen Lumbye. Borgen 1977. 276 s. Illustr. Heftet. DKK 100
64415 GROF, STANISLAV: Den kosmiske leg. Oversat af Jørgen Lumbye. Borgen 1997. 270 s. Heftet. - To sider understreget med gult. Med dedikation fra Stanislav Grof. DKK 375
9877 GROF, STANISLAV, og JOAN HALIFAX: Den indre rejse. Bd. 2: Menneskets møde med døden. Oversat af Klaus Gormsen og Jørgen Lumbye. Borgen 1978. 293 s. Heftet. DKK 100
33030 GRØNKJÆR, PREBEN: Organisationens ånd. Højbjerg, Hovedland, 2000. 129 s. Heftet. DKK 125
43395 HANH, THICH NHAT: Skab ægte fred. Oversat af Otto Sigvaldi. Borgen 2004. 182 s. Heftet. DKK 100
61721 HANSARD, CHRISTOPHER: The Tibetan Art of Positive Thinking. London, Hodder and Stoughton, 2003. (10),290 pp. Softcover. DKK 100
47702 HANSEN, ANNI SCHWARTZ: Den usynlige sorg. Når et barn dør ved fødslen. Hans Reitzels Forlag 1988. 223 s. Heftet. DKK 100
66601 HARDING, M. ESTHER: The 'I' and the 'Not-I'. A Study in the Development of Consciousness. Princeton University Press 1973. x,244 pp. Paperback. (Bollingen Series; LXXIX). DKK 75
66840 HARDING, M. ESTHER: Psychic Energy. Its Source and Its Transformation. Second edition, revised and enlarged. Princeton University Press 1973. xxii,497 pp. Paperback. DKK 85
62902 HERDER, J.G.: Pädagogische Schriften und Äusserungen. Hrsg. von Horst Keserstein. Langensalza, Verlag von Hermann Beyer & Söhne, 1902. XII,XLVIII,171 S. Orig. Leinwand. - Namenszug auf Vorsatz. DKK 125
62012 HERTOFT, PREBEN: Det er måske en galskab - om sexualreformbevægelsen i Danmark. Gyldendal 1983. 170 s. Illustr. Heftet. - Med dedikation. DKK 125
62938 HERTOFT, PREBEN: Undren og befrielse. Erindringer. Hans Reitzels Forlag 2001. 457 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 150
56999 HOCHBERG, JULIAN E.: Perception. Second edition. Englewood Cliffs, Prentice-Hall, 1964. vi,280 pp. Illustr. Softcover. DKK 100
53713 HOFFMAN, EDWARD: The Way of Splendor. Jewish Mysticism and Modern Psychology. Boulder and London, Shambhala, 1981. viii,248 pp. Publisher's cloth, no jacket. - Minor pencil underlinings. DKK 100
64439 HOLFORD, PATRICK: Optimal sundhed. Oversat af Nikolaj Buchardt. Aschehoug 1998. 384 s. Orig. kart. DKK 200
57969 HOLM, JETTE, og MARTINE KOEHLER: Din farvetype - dit liv. Din psykiske og spirituelle dna. Aschehoug [2005]. 208 s. Heftet. DKK 150
56302 HOLM, LARS, og HELLE PIA LAURSEN: Andetsprogsdidaktik. Dansklærerforeningen 2000.192 s. Orig. kart. - Navn bagi. DKK 100
49201 HOLMER, ELSA: Farvel til min elskede. Dagbogsnotater om sorg og savn. Lindhardt og Ringhof 2001. 108 s. Heftet. DKK 120
35780 HOLTEN-ANDERSEN, JOHN: Hjernevask og hjerteblod. Tanker om det myndige menneske. Højbjerg, Hovedland, 2002. 200s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 198 130
35579 HORNEY, KAREN: Nyt syn på psykoanalysen. Oversat af Åge Haugeland. 2. udgave. Haase 1968. 236 s. Heftet. (Haases Facetbøger). - Med forfatteren Peter Høegs signatur. DKK 75
33276 HOUMANN, INGE: Drøm vanvid mystik. En bog om tankens grunde og afgrunde. C.A. Reitzel 1992. 154 s. Heftet. DKK 125
66286 HULL, ARTHUR: Drum Circle Spirit. Facilitating Human Potential Through Rhythm. Tempe and Gilsum, White Cliffs Media, 1998. 208 pp. Softcover. - CD included. DKK 125
59601 HUMMELVOLL, JAN KÅRE: Helt - ikke stykkevis og delt. Psykiatrisk sygepleje. Oversat af Ingelise Ebbe. Hans Reitzels Forlag 1995. 536 s. Heftet. - Enkelte blyantsstreger. DKK 200
10663 HUMPHRY, DEREK: Sidste udvej. Oversat af Jesper Klint Kistorp. Lindhardt og Ringhof 1992. 211 s. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 165
Dansk oversættelse af Final Exit.
66281 HÅNDBOG I FAMILIELIV. Redig. af Mogens A. Lund. Høst & Søn 2000. 383 s. Orig. kart. DKK 125
60591 INTRODUCTION TO SOCIAL PSYCHOLOGY. Third edition. Edited by Miles Hewstone and Wolfgang Stroebe. Oxford, Blackwell Publishing, 2001. xxviii,718 pp. Softcover. DKK 150
44865 JANET, PIERRE: Den psychologiske Lægekunst. Oversat og bearbejdet af Arne Faber. [1925]. Fotografisk optryk. Lyngby, Bristol-Myers Squibb, uden år. (2),144 s. Heftet. DKK 60
18513 JAPPE, GAMMA: Sprog og psykoanalyse. Oversat af Annette Carlsen og Ole Thyssen. Gyldendal 1977. 199 s. Heftet. - Stempel på smudstitel. DKK 75
16979 JENSEN, UFFE JUUL: Selvbedrag og selverkendelse. Hans Reitzels Forlag 1987. 201 s. Heftet. DKK 100
36438 JONES, STEVE: I blodet. Gud, gener og skæbne. Oversat af Nina Bolt. Tiderne Skifter 1997. 271 s. Illustr. Heftet. DKK 125
66599 JUNG, C.G.: Dream Analysis. Notes of the Seminar Given in 1928-1930. Edited by William McGuire. Princeton University Press 1984. xxiv,758 pp. Publisher's cloth, in jacket. (Bollingen Series; XCIX). - Some scattered notes. DKK 145
7078 JUNG, C.G.: Forvandlingens symboler. Oversat af Margith Abildgaard. To bind. Rhodos 1975. XXII,283 + (4),359 s. Illustr. Heftet. (Bibliotek Rhodos). - Navn på inderomslag. DKK 400
64429 JUNG, C.G.: Forvandlingens symboler. Oversat af Margith Abildgaard. To bind. Rhodos 1975. XXII,283 + (4),359 s. Illustr. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 450
43998 JUNG, C.G.: Nutid og fremtid. Oversat af Mogens Boisen. 2. udgave. Gyldendal 1966. 105 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 75
41901 JUNG, C.G.: Die Psychologie der unbewussten Prozesse. Zürich, Verlag von Rascher & Cie, 1917. 135 S. Broschiert. Umschlag mit kleinen Gebrauchsspuren. DKK 300
2999 JUNG, C.G.: Psykologi og religion. Oversat af Christian Kock. Gyldendal 1968. 148 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 125
3000 JUNG, C.G.: Sjælens virkelighed. Oversat af Ulrik Skouenborg. Gyldendal 1971. 157 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 100
12175 JUNG, C.G.: Det ubevidste. Oversat af Mogens Boisen. Gyldendal 1966. 165 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 60
22275 JUNG, C.G.: Von den Wurzeln des Bewusstseins. Studien über den Archetypus. Zürich, Rascher Verlag, 1954. X,681 S. + Illustr. Orig. Leinwand, mit Schutzumschlag. (Psychologische Abhandlungen; IX). DKK 200
53724 JUNG, C.G., und R. WILHELM: Das Geheimnis der Goldenen Blüte. Ein chinesisches Lebensbuch. Zürich und Stuttgart, Rascher Verlag, 1965. XXII,124 S. + Illustr. Orig. Leinwand, Schutzumschlag fehlerhaft. DKK 150
59144 JUNG, C.G. - Tekster og arketyper. Jung og litteraturlæsning. Redig. af Vibeke Blaksteen. Dansklærerforeningen 1996. 168 s. Heftet. DKK 75
32949 JUNG, C.G. - ABRAHAMOWITZ, FINN: Jung. Et liv. Gyldendal 1998. 336 s. Illustr. Orig. kart. DKK 150
18998 JUNG, C.G. - JACOBI, JOLANDE: C.G. Jungs psykologi. Oversat af Mogens Boisen. Gyldendal 1963. 204 s. + plancher. Heftet. (Gyl
37911 JUNG, C.G. - JACOBI, JOLANDE: C.G. Jungs psykologi. Oversat af Mogens Boisen. 3. udgave. Gyldendal 1987. 204 s. + 17 plancher, hvoraf flere i farvetryk. Heftet. DKK 100
58672 JUUL, JESPER: Dit kompetente barn. Sjette oplag. Schønberg 1996. 244 s. Heftet. - Bagomslag med let slitage. DKK 165
66039 JØRGENSEN, CHARLOTTE, og MERETE ONSBERG: Praktisk argumentation. Anden udgave. Teknisk Forlag 1999. 128 s. Heftet. DKK 125
65370 JØRGENSEN, KIM KLØVERHUS: Musikkens 2. virkelighed. Musikkens skjulte virkning på sjæl, sind og krop. Lynge, Bogans Forlag, 1997. Stor tvær-8vo. 112 s. Illustr. Heftet. DKK 100
68355 JØRGENSEN, OLE SYLVESTER: Mellem autisme og normalitet. Aspergers syndrom. Hans Reitzels Forlag 1994. 112 s. Heftet. DKK 100
67834 KABAT-ZINN, JON: Coming to Our Senses. London, Piatkus, 2005. xii,628 pp. Softcover. DKK 100
40442 KAPLAN, LOUISE J.: Madame Bovarys fristelser. Om kvindelige perversioner. Oversat af Charlotte Pietsch. Gyldendal 1992. 440 s. Heftet. DKK 100
35582 KISELBERG, STEFFEN: To og et halvt kapitel af mændenes historie. En moralsk-sociologisk studie i den traditionelle manderolle. Rhodos 1979. 288 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 100
40511 KLAWANS, HAROLD L.: Newton's Madness. Further Tales of Clinical Neurology. New York, Harper & Row, 1990. xiv,219 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 100
53706 KNUDSEN, FREDE: Stereokinese. Et eksperimentalpsykologisk studium af synsoplevede figurbevægelser. Akademisk Forlag 1974. 354 s. Heftet. DKK 200
68950 KOGNITIV BEHANDLING AF SKIZOFRENI. Redig. af Per Jørgensen og Nicole K. Rosenberg. Hans Reitzels Forlag 1998. 299 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 200
59892 KRAEPELIN, EMIL: Psychiatrie. Ein Lehrbuch für Studierende und Ärzte. II. Band: Klinische Psychiatrie separat. 7. Auflage. Leipzig, Verlag von Johann Ambrosius Barth, 1904. XIV,892 S. + 12 Tafeln. Orig. Leinwand. - Namenszug auf Vorsatz. DKK 400
57256 KVINDER - KØN, KROP OG KULTUR. Redig. af Karin Helweg-Larsen, Beth Lilja Pedersen og Anette Tønnes Pedersen. Gyldendal 2000. 408 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
58323 KYST, JOHANNES: What to Do with "Farmor"? Should "The Little Home" Be the Answer. Privately printed. Copenhagen 1963. 4to. (5),116 pp. + illustr. Softcover. DKK 250
Om plejehjemmet Lillehjemmet i Brønshøj.
68489 LAING, RONALD D.: Oplevelsens politik og paradisfuglen. Oversat af Tania Ørum. Rhodos Bogklub 1980. 141 s. Heftet. DKK 75
67324 LAKOFF, GEORGE, and MARK JOHNSON: Metaphors We Live By. Reprint. The University of Chicago Press 1996. xiv,242 pp. Softcover. DKK 100
65306 LANGE, FR.: Slægter. Iagttagelser fra en Sindssygeanstalt. Gyldendalske Boghandel 1904. (4),146 s. Halvlæder. Gulplettet. - Exlibris og navnetræk. DKK 100
2838 LASCH, CHRISTOPHER: Det eneste sande paradis. Fremskridtet og dets kritikere. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. Højbjerg, Hovedland, 1993. 557 s. Heftet. DKK 150
42713 LASCH, CHRISTOPHER: Kvinderne og det fælles liv. Kærlighed, ægteskab og feminisme. Redig. af Elizabeth Lasch-Quinn. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. Højbjerg, Hovedland, 1997. 186 s. Heftet. DKK 125
3498 LASCH, CHRISTOPHER: Det minimale selv. Oversat af Else Marie Henningsen. Gyldendal 1985. 230 s. Heftet. DKK 125
27707 LAURSEN, ELSE KAMMER: Ud-af-krop-oplevelsen og døden. Borgen 1980. 219 s. Heftet. DKK 100
42017 LAVERY, SHEILA: Søvnens helbredende kraft. Oversat af Lone Salbæk. Paludan 1998. 159 s. Illustr. Heftet. DKK 100
64435 LAZARUS, RICHARD S.: Stress og følelser - en ny syntese. Oversat af Susan Folkman. Akademisk Forlag 2006. 371 s. Heftet. DKK 200
48044 LIEDÉN, BJÖRN: Det hele menneske. Helhedssyn og sundhed. Om holistisk medicin. Oversat af Ole Stig Andersen. Høst & Søn 1987. 217 s. Heftet. - Stempel på titelblad. Navn på inderomslag. DKK 100
16098 LILLY, JOHN C.: Cyklonens centrum - en selvbiografi om det indre rum. Oversat af Arne Herløv Petersen. Thaning & Appel 1975. 192 s. Heftet. (Atlan
50860 LIVET ER INGEN STRØGTUR. Damebrevkasser gennem 75 år. Aschehoug 2001. 352 s. Orig. kart. DKK 200
18196 LOMAS, PETER: Sand og falsk virkelighed. Forum 1975. 159 s. Heftet. DKK 75
10968 LORENZER, ALFRED: Sprogbeskadigelse og rekonstruktion. Forarbejder til en metateori om psykoanalysen. Oversat af Peter Andreasen. Rhodos 1975. 263 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 150
2821 LÜSCHER, MAX: Psychologie der Farben. 10. Aufl. Basel, Test-Verlag, 1969. 4to. 118 S. Orig. Kart. DKK 125
33047 LUMBYE, JØRGEN: Brug og misbrug. Thaning & Appel 1998. 759 s. Heftet. Omslag med minimale brugsspor. DKK 250
3222 LUNDBYE, JOHAN THOMAS. - OSTENFELD, IB: J.Th. Lundbye. Et Stemningslivs Historie. Studier over lette manio-depressive Tilstande. G.E.C. Gads Forlag 1937. 233 s. + bilag. Heftet. DKK 125
Disputats.
33184 MADSEN, SOPHIE. - BITSCH-LARSEN, STINE: Sofie Madsen. Dansk Psykologisk Forlag 1997. 176 s. Heftet. - Stempel på inderomslag. DKK 125
13137 MARXISME - PSYKOANALYSE. Dokumentation af en kontrovers. Ved Vagn Lyhne. Rhodos 1974. 269 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). - Navn på smudstitelblad. DKK 100
62757 MAURITSON, NINA-BERNADETTE: Hvad livet har lært mig. En manual til tilværelsen. Anden udgave. Pretty Ink 2006. 192 s. Illustr. Orig. kart. DKK 125
36070 MAZZARELLA, MERETE: Utroskabens fascination. En bog om ægteskabet. Oversat af Gitte Lyngs. Gyldendal 1997. 318 s. Heftet. DKK 150
64451 MCMANUS, ERWIN RAPHAEL: Uprising. A Revolution of the Soul. Nashville, Thomas Nelson, 2003. (10),260 pp. Paperback. DKK 50
59961 METZ, PAMELA K., og JACQUELINE L. TOBIN: Kvinders tao. Oversat af Kirsten Mellor. Lindhardt og Ringhof 1996. 176 s. Heftet. DKK 150
67842 THE MINDFULNESS REVOLUTION. Edited by Barry Boyce. Boston and London, Shambhala Press, 2011. xviii,286 pp. Softcover. DKK 100
67380 MOACANIN, RADMILA: The Essence of Jung's Psychology and Tibetan Buddhism. Boston, Wisdom Books, 2003. xiv,143 pp. Softcover. - A minimal stain to the lower marge. DKK 125
35713 MODERNE PÆDAGOGIK. Teori og praksis ved Ringstabekk Skole. Redig. af Bjørn Bolstad. Oversat fra norsk. Gyldendal 2003. 356 s. Heftet. DKK 298 200
46779 MORRIS, DESMOND: Menneskers adfærd. Oversat af Georg Møller. Gyldendals Bogklub 1977. 4to. 320 s. Illustr. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 200
55116 MORRIS, DESMOND: Menneskers adfærd. Oversat af Georg Møller. Gyldendals Bogklub 1977. 4to. 320 s. Illustr. Orig. kart., smudsomslag med lette brugsspor. DKK 175
67626 MØLBACK, FLEMMING: Kroppen er en sladrehank. Fjerde oplag. Teknisk Forlag 1983. Lille 4to. 250 s. Illustr. Heftet. DKK 150
43411 MØLLER, CARL-MAR: Hvordan skaber du stærke børn? 3. udgave. Lindhardt og Ringhof 2001. 407 s. Heftet. - Med dedikation. DKK 125
40449 NATHANIELSZ, PETER W.: Livet før fødslen og En tid til at fødes. Oversat af Bent Bjerre. Munksgaard Rosinante 1996. 270 s. Heftet. DKK 165
34447 NEILL, A.S.: "Neill! Neill! Orange Peel!" An Autobiography. New York, Hart Publishing Company, 1972. 538 pp. Illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 125
37908 NIELSEN, BODIL: Lægen som patient. Månedskrift for Praktisk Lægegerning 2001. 416 s. Heftet. DKK 150
7708 NORDAHL, BERTILL: Hankøn i skolen. Aarhus, Forlaget Modtryk, 1994. 127 s. Heftet. DKK 90
10617 NYBORG, EIGIL: Drømmenes vej til selvet. Tidene Skifter 1986. 251 s. Illustr. Heftet. - Omslag med lette brugsspor. Navn på smudstitelblad. DKK 150
48786 DEN NYE PSYKOLOGIHÅNDBOG. Redig. af Mogens Brørup, Lene Hauge og Ulrik Lyager Thomsen. Gyldendals Bogklubber 2000. 416 s. Orig. kart. DKK 150
59565 NÆSGAARD, SIGURD: Vore neuroser. Odense, Psykoanalytisk Forlag, 1952. 339 s. Heftet. - Uopskåret. Omslag med plet og tilskrift. DKK 200
24713 NØRVIG, ANNE MARIE. - Pædagogiske perspektiver belyst gennem Anne Marie Nørvigs person og samtid. Redig. af Gudrun Aspel m.fl. Gads Forlag 1963. 232 s. Smukt privat halvlæder. DKK 150
61734 O'CONNOR, JOSEPH, and JOHN SEYMOUR: Introducing Neuro-Linguistic Programming. Revised edition. Reprint. London, Thorsons, 1995. xvi,245 pp. Paperback. DKK 75
61736 O'CONNOR, JOSEPH, and JOHN SEYMOUR: The NLP Workbook. Reprint. London, Thorsons, 2001. x,294 pp. Paperback. DKK 120
10660 OLSEN, OLE ANDKJÆR: Ødipus-komplekset. Hans Reitzels Forlag 1988. 518 s. Heftet. - Navn på inderomslag. DKK 250
64453 PERLS, FREDERICK S.: Gestalt Therapy Verbatim. Edited by Joe Wysong. Highland, The Gestalt Journal, 1992. 1969. vi,314 pp. Softcover. - Stamp on endpaper. DKK 125
56605 PERLS, FREDERICK S.: In and Out the Garbage Pail. Reprint. Moab, Real People Press, 1974. Unpaginated. Illustr. by the author. Softcover. DKK 150
68949 PERRIS, CARLO og HJÖRDIS: Personlighedsforstyrrelser. Opståen og behandling i et udviklingspsykopatologisk perspektiv. Oversat af Jette Frantzen. Hans Reitzels Forlag 2000. 295 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
61027 PETERSEN, LISE SERRIDSLEV: Tvesyn. Essays om drømme. Borgen 1995. 104 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 75
67576 PIAGET, JEAN: The Moral Judgment of the Child. Translated by Marjorie Gabain. London, Routledge & Kegan Paul, 1972. x,418 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 125
28700 POULSEN, HENRIK. - Erkendelse, stræben, følelse. Ti bidrag til dansk almenpsykologi i anledning af Henrik Poulsens 70-års dag. Redig. af Preben Bertelsen m.fl. Aarhus Universitetsforlag 1997. 239 s. Heftet. DKK 150
44175 PSYCHEDELIC REVIEW. Number 1-9. Edited by Paul A. Lee, Ralph Metzner a.o. Cambridge and New York 1963-1967. Illustr. Softcover. - Number 1 has the hand-written name of a previous owner on page 1, number 3 has a stained frontcover and slight stain to the first two leaves, else a really nice set with minimal traces of wear. DKK 3.000
The two last numbers, 10 (published 1969), and 11 (published 1971) are missing.
53679 PSYKE & LOGOS. Redig. af Peter Berliner m.fl. Årgang 16, nr. 2. Dansk Psykologisk Forlag 1995. S.261-576. Heftet. DKK 100
Tema: Bevidsthed.
38727 PSYKOLOGIHÅNDBOGEN. Redig. af Mogens Brørup, Lene Hauge og Ulrik Lyager Thomsen. 7. oplag. Gyldendal 1998. 4to. 285 s. Orig. kart. DKK 225
16981 PSYKOTERAPI, SMERTE, EKSTASE. En antologi om kritisk psyko
Tekster af David Cooper, Arthur Janov, Stanislav Grof, Bhagwan Shree Rajneesh m.fl.
2858 REICH, WILHELM: Fascismens massepsykologi. Oversat af Vagn Christensen og Flemming Røgilds. Rhodos 1974. 487 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). - Navn på inderomslag. DKK 250
10548 REICH, WILHELM: Hvad er klassebevidsthed? Oversat af Ole Stig Andersen og Ole Klitgaard. Rhodos 1973. 141 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 65
10662 REICH, WILHELM: Orgasmens funktion. Oversat af Ole Stig Andersen. Rhodos 1971. 391 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). DKK 125
50817 REICH, WILHELM: Der sexuelle Kampf der Jugend. Berlin, Wien und Leipzig, Verlag für Sexualwissenschaft, 1932. VIII,152 S. Broschiert, ohne Vorderumschlag. DKK 200
5340 REICH, WILHELM. - THYSSEN, OLE: Wilhelm Reich 1927-1939: mellem Freud og Marx. Gyldendal 1973. 384 s. Heftet. DKK 150
33246 RINPOCHE, AKONG TULKU: Tæm tigeren. Oversat af Birgitte Kolby Jensen. Gyldendal 1998. 208 s. Orig. kart. DKK 100
56685 RISOM, JENS-ERIK: På sporet af elefanten. Vejvisere til sundhed, selvkendskab og spiritualitet. Borgen [2007]. 257 s. Heftet. - Stempel på titelbladet. DKK 150
67826 ROBBINS, MICHAEL DAVID: Infinitization of Selfhood. Mariposa, The University of the Seven Rays Publishing House, (28),xxx,900,xxxii pp. Softcover. DKK 185
53002 ROSENBLATT, NAOMI, og JOSHUA HORWITZ: At kæmpe med engle. Oversat af Hanne Steinicke. Borgen 2000. 420 s. Heftet. DKK 150
56989 ROSENTHAL, DAVID M.: Consciousness and Mind. Oxford University Press 2005. x,378 pp. Softcover. DKK 185
57040 ROSIEK, JAN: Romantiske veksler. Løfter og efterliv. Forlaget Spring 2008. 336 s. Heftet. - Prøvetryk uden korrektur. DKK 200
64462 ROTH, GABRIELLE: Trin mod ekstase. En moderne shamans lære. Oversat af Flemming Bindslev. Borgen 1991. 208 s. Heftet. DKK 100
33806 RYBACK, DAVID: Når drømme går i opfyldelse. Oversat af Vagn Simonsen. Lindhardt og Ringhof 1994. 231 s. Heftet. DKK 140
39282 SAMFUNDET OG ETIKKEN. De menneskelige værdiers nødvendighed. Redig. af Mette Koefoed Bjørnsen, Per Jespersen og Povl Riis. Munksgaard 1984. 159 s. Heftet. DKK 100
33110 SHARP, DARYL: Mandens midtvejskrise. Anvendt jungiansk psykologi. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. Gyldendal 1992. 280 s. Heftet. DKK 100
Dansk oversættelse af The Survival Papers.
36712 SIGNELL, KAREN A.: Hjertets visdom. Om kvinders drømme. Oversat af Mette Thomsen. Gyldendal 1992. 334 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150
62839 SISSON, COLIN P.: Rebirthing - let og blidt. Oversat af Sofie Hansen. Forlaget Lotus 1991. 211 s. Heftet. DKK 100
33271 SJÆLENS BOG. Redig. af Richard Carlson og Benjamin Shield. Oversat af Hanne Steinicke. Lynge, Bogan, 1996. 224 s. Heftet, foromslag med lette brugsspor. DKK 150
13778 SKOVMAND, ROAR. - Festskrift til Roar Skovmand. Redig. af Ingrid Markussen og Vagn Skov
40459 SKOVSTED, JØRGEN: Moderret - og faderløs? Når forældremyndigheden skal placeres. Højbjerg, Hovedland, 1997. 208 s. Heftet. DKK 165
60211 SMITH, HUSTON: Cleansing the Doors of Perception. The Religious Significance of Entheogenic Plants and Chemicals. New York, Jeremy P. Tarcher / Putnam, 2000. xviii,173 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 120
58841 SOCIALT ARBEJDE - en grundbog. Redig. af Anna Meeuwisse m.fl. Oversat af Mone Hvass. Andet oplag. Hans Reitzels Forlag 2004. 374 s. Heftet. DKK 200
57837 SOLOMON, ANDREW: Helvedes malstrøm. En bog om depressionens anatomi. Oversat af Lisbeth Walthersdorf Sørensen. Gyldendal 2006. 741 s. Heftet. DKK 250
42303 STENSGAARD, PERNILLE: Mor, børn og far. 16 interviews med ikke-kernefamilier. Gyldendal 2003. 172 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 125
35921 STEVENS, JOSE og LENA S.: Shamanismens hemmeligheder. Kom i kontakt med dine inderste tanker og følelser. Oversat af Ole Lindegård Henriksen. Schønberg 1991. 302 s. Heftet. DKK 150
67839 STORBORG, VITA: Projektioner. Anden udgave. Lemuel Books 2010. 161 s. Heftet. - Enkelte noter. DKK 100
36061 SYGDOMSBILLEDER. Medicinsk antropologi og psykologi. Redig. af Peter Elsass og Kirsten Hastrup. Gyldendal 1986. 271 s. Heftet. DKK 125
65802 TAYLOR, MARJORIE: Imaginary Companions and the Children Who Create Them. Oxford University Press 1999. (8),215 pp. Publisher's board, in jacket. DKK 75
59673 TAYLOR, PAUL J., og MICHAEL P. O'DRISCOLL: Det strukturerede jobinterview. Oversat af Dorte Herholdt Silver. Dansk Psykologisk Forlag 2001. 190 s. Heftet. - Et hjørne let stødt. DKK 200
40514 TELANDER, KAJSA: Modet til at være gammel. Oversat af Anne Marie Bjerg. Spektrum 1993. 191 s. Heftet. DKK 100
10657 THIELST, PETER: Driftens fortolkninger. Berlingske Forlag 1977. 306 s. Heftet. (Berlingske Leksikon Bibliotek). - Navn på inderomslag. DKK 85
10938 THYSSEN, OLE: Psykoanalyse og marxisme. Berlingske Forlag 1976. 320 s. Heftet. (Berlingske Leksikon Bibliotek). - Navn på smudstitelblad. DKK 75
11864 THYSSEN, OLE: Den ulykkelige bevidsthed. Om begrebet savn. Gyldendal 1977. 223 s. Heftet. - Tilskrift på smudstitelblad. DKK 125
27999 TIGER, LIONEL: Jagten på nydelse. Oversat af Torben Hanson m.fl. Tiderne Skifter 1995. 334 s. Heftet. DKK 125
10871 TIGER, LIONEL: Jagten på nydelse. Oversat af Torben Hanson m.fl. Ny udgave. Bogklubben Samtid 1995. 334 s. Heftet. DKK 100
2913 VANGGAARD, THORKIL: Phallós. Gyldendal 1969. 214 s. + illustr. Heftet, lille rift i smudsomslag. DKK 150
66293 VANGGAARD, THORKIL: Phallós. A Symbol and Its History in the Male World. London, Jonathan Cape, 1972. 208 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. - Edge slightly unclean. DKK 100
40176 VANZANT, IYANLA: En dag åbnede min sjæl sig. Åndelig styrke og personlig vækst på 40 dage. Oversat af Charlotte Pietsch. Borgen 2000. 361 s. Orig. kart. DKK 125
33177 VEDFELT, OLE: Bevidsthed. Bevidsthedens niveauer. Gyldendal 1996. 360 s. Heftet. DKK 150
19765 VEDFELT, OLE: Drømmenes dimensioner. 3. udgave. Gyldendal 1991. 412 s. + farveplancher. Heftet. DKK 100
54537 VEDFELT, OLE: Drømmenes dimensioner. 4. udgave. Gyldendal 1992. 414 s. + farveplancher. Heftet. DKK 100
3611 VEDFELT, OLE: Drømmenes dimensioner. Gyldendal 1989. 412 s. + farveillustr. Orig. kart. DKK 125
44782 VEDFELT, OLE: Drømmenes dimensioner. Gyldendals Bogklubber 1992. 413 s. + farveillustr. Orig. kart. DKK 75
42141 VEDFELT, OLE: Ubevidst intelligens. Ny udvidet udgave. Gyldendal 2002. 380 s. Heftet. - Omslag med lette brugsspor. DKK 185
37480 VENTEGODT, SØREN: Livskvalitet - at erobre livets mening og blive rask igen. 3. oplag. Forskningscentrets Forlag 1995. 278 s. Heftet. DKK 145
10665 VISUEL KOMMUNIKATION. Redig. af Bent Fausing og Peter Larsen. To bind. Medusa 1980. 495 s. Illustr. Heftet. DKK 250
61228 VOR TIDS SKIK OG BRUG. Redig. af Mogens Rud. Tredje oplag. Politikens Forlag 1967. 543 s. Illustr. Orig. kart. DKK 75
63676 VÆRUM, PETER: Frøer og farisæere. Om eventyr og evangelium - set i lyset af Jung. Klitrose 1992. 224 s. Heftet. - Med dedikation. DKK 125
45859 WALLERSTEIN, JUDITH S., JULIA M. LEWIS og SANDRA BLAKESLEE: Myten om den lykkelige skilsmisse. En kilde til forståelse af skilsmissebørns voksenliv. Oversat af Ellen Strandgaard. Aschehoug 2002. 344 s. Heftet. DKK 150
40733 WASSERMANN, DANUTA: Depression - en almindelig sygdom. Oversat af Finn Abrahamowitz. Hans Reitzels Forlag 2000. 314 s. Heftet. DKK 185
65603 WESTENHOLZ, ANDERS: Hvilken psykoterapi skal jeg vælge? Forum 2004. 281 s. Orig. kart. DKK 125
53353 WIETH-KNUDSEN, K.A.: Feminismen. Store nordiske Videnskabsboghandel 1930. 257 s. Halvlæder. DKK 125
"... den vidt udskregne Moderkærlighed er en ret skrøbelig Ting og fæstnes ihvertfald bedst ad animalsk Vej" hedder der bl.a.
67840 WILBER, KEN, a.o.: Integral Life Practice. Boston and London, Integral Books, 2008. xxiv,390 pp. Softcover. DKK 100
64475 WILDE, STUART: Sixth Sense. Including the Secrets of the Etheric Subtle Body. Second impression. Carlsbad, Hay House, 2000. (6),232 pp. paperback. DKK 75
65161 WINTHER-JENSEN, THYGE: Undervisning og menneskesyn hos Platon, Comenius, Rousseau og Dewey. Anden udgave. Akademisk Forlag 1998. 228 s. Heftet. - Med dedikation. DKK 150
35614 WOLF, NAOMI: Skønhedsmyten. Oversat af Ellen Strandgaard. Munksgaard 1992. 255 s. Heftet. DKK 258 150
63425 WOODMAN, MARION, and ELINOR DICKSON: Dancing in the Flames. The Dark Goddess in the Transformation of Consciousness. Boston, Shambhala, 1997. (12),240 pp. Softcover. DKK 135
25666 ZELDIN, THEODORE: Det private livs historie. Oversat af Torben Hanson. Tiderne Skifter 1996. 496 s. Heftet. DKK 150
Dansk oversættelse af An Intimate History of Humanity.
64450 ZUKAV, GARY: Hvor sjælen har sæde. Oversat af Hanne Steinicke. Borgens Bogklub 2000. 181 s. Orig. kart. DKK 100
50032 ZUKAV, GARY: Soul Stories. London, Simon & Schuster, 2000. 251 pp. Softcover. DKK 100
55809 ZWEIG, STEFAN: Sjælens lægedom. Oversat af Clara Hammerich. H. Hirschsprungs Forlag 1954. 256 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 100
63051 ZWEIG, STEFAN: Sjælens lægedom. Oversat af Clara Hammerich. H. Hirschsprungs Forlag 1954. 256 s. Privat halvlæder. DKK 125
68220 ØRTING, JOAN: Ta' mig. En bog om hverdagens forførelser. Sjette oplag. Lindhardt og Ringhof 2007. 264 s. Orig. kart. DKK 150
36242 ØSTER, HANNE: Kræft og livskraft. Gads Forlag 2000. 257 s. Heftet. DKK 228 150
57038 ØSTERGAARD, SUZANNE: At miste er barn er en livsproces. Frydenlund 2005. 295 s. Heftet. - Tilskrift på omslag. DKK 175
| PSYCHOLOGY |
SUBJECT INDEX / EMNER ORDER FORM / BESTILLING |