Home · Antiquarian Books: Search our stock / Søg | Browse by subject / Emner
Own Publications: Books | Jazz-CDs | LyrikCD-er · About The Booktrader


THEOLOGY / TEOLOGI
 
SUBJECT INDEX / EMNER
ORDER FORM / BESTILLING

34468 111 DANSKE SALMER. Udvalgt og kommenteret af Erik og Ea Dal. G.E.C. Gad 1981. Lille 4to. 255 s. Med tegninger af Svend Havsteen-Mikkelsen. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 120

32917 ABÉLARD, PIERRE. - GRANE, LEIF: Pierre Abélard. Gyldendal 1964. 206 s. Heftet, uden smudsomslag. DKK 150

66151 ADAM AF BREMEN: De hamburgske Ærkebispers Historie. Oversat af Carsten L. Henrichsen. Selskabet til Historiske Kildeskrifters Oversættelse 1930. XVI,323 s. Heftet. DKK 200

27414 ANDERSEN, J. OSKAR: Overfor Kirkebruddet. Den første lutherske Bevægelse og Christiern II's Forhold dertil. J.H. Schultz 1917. 107 s. Privat halvlæder, bind med lette brugsspor. DKK 150

61810 ANDERSEN, NIELS KNUD: Confessio Hafniensis. Den københavnske Bekendelse af 1530. G.E.C. Gads Forlag 1954. 473 s. Heftet, lille rift i omslag. - Med dedikation. DKK 200

66170 ANGLERT, MATS: Kyrkor och herravälde. Från kristnande till sockenbildning i Skåne. Lund Universitet, 1995. 229 s. Heftet. (Lund Studies in Medieval Archaeology; 16). DKK 125
Disputats.

62774 ANSELM. - CHRISTIANSEN, NIELS BØRGE: Anselm af Canterbury (1033-1109). Hans liv og meditationer. C.A. Reitzels Forlag [1997]. 139 s. Heftet. DKK 75

20950 DE APOSTOLSKE FÆDRE. Oversat af Søren Giversen. To bind. Museum Tusculanums Forlag 1985. 276 + 328 s. Heftet. DKK 200

29079 DE APOSTOLSKE FÆDRE i dansk oversættelse. Redig. af Niels Jørgen Cappelørn m.fl. Det danske Bibelselskab 1985. 350 s. + kort. Heftet. - Ryggen minimalt stødt forneden. Navn på smudstiteolblad. Iøvrigt pæn. DKK 200

67479 ARENDT, RUDOLPH: Tænkning og tro. Religionsfilosofi - Dogmatik - Etik. G.E.C. Gads Forlag 1967. 276 s. Heftet, omslag med mindre brugsspor. DKK 100

51663 ARNESEN, PAUL: Græsk-Dansk Ordbog til Brug for den studerende Ordbog. To bind. Gyldendalske Boghandlings Forlag 1830. XIV,842 + (2),842 s. I eet nyere shirtingsbind. - En side repareret. Spredte margennoter. Navn på titelblad og forsats. DKK 850

68491 AUGUSTIN: Svanens sang. Udvalgte prædikener af Augustin. Ved Helge Haystrup. C.A. Reitzels Forlag 1998. 330 s. Orig. kart. DKK 125

68363 AUGUSTIN. - HAYSTRUP, HELGE: Augustinstudier. Femten bind (komplet). C.A. Reitzel 1989-2002. Heftet. - Som ny! DKK 1.200

54536 AUGUSTINUS: The Confessions of St Augustine. Translated by J.G. Pilkington. New York, The Heritage Press, 1963. 4to. xxxii,296 pp. Illustr. by Edy Legrand. Publisher's cloth, in jacket. DKK 175

61617 AUGUSTINUS: Om Guds stad. 1.-22. bog (komplet). Oversat med indledning og noter af Bent Dalsgaard Larsen. Fem bind. G.E.C. Gad og Aarhus Universitetsforlag 1984-96. Heftet. - Bind 1 med dedik. fra oversætteren. DKK 1.000

40437 AUGUSTINUS: Om Guds stad. 15.-18. bog. Oversat med indledning og noter af Bent Dalsgaard Larsen. Aarhus Universitetsforlag 1991. 389 s. Heftet. DKK 200     130

13075 AUGUSTINUS. - Augustin. Ved Jørgen Pedersen. Berlingske Forlag 1965. 240 s. Orig. kart., med smudsomslag. (Berlingske Filosofi Bibliotek). DKK 125

13177 AUGUSTINUS. - Augustin. Ved Jørgen Pedersen. Berlingske Forlag 1965. 240 s. Heftet. (Berlingske Filosofi Bibliotek). DKK 100

47755 AUGUSTINUS. - HAYSTRUP, HELGE: Augustin-studier IV. Nadversyn og festforkyndelse. C.A. Reitzels Forlag 1992. 102 s. Heftet. DKK 75

47753 AUGUSTINUS. - HAYSTRUP, HELGE: Augustin-studier IX. Den dystre baggrund for troens glæde. Kampen mod pelagianismen. C.A. Reitzels Forlag 1997. 336 s. Heftet. DKK 100

47754 AUGUSTINUS. - HAYSTRUP, HELGE: Augustin-studier VIII. Augustinske udviklingsstadier. Brud og sammenhæng. C.A. Reitzels Forlag 1996. 240 s. Heftet. DKK 75

47751 AUGUSTINUS. - HAYSTRUP, HELGE: Augustin-studier XV. Kirkesyn og -brevkasse. Registre. C.A. Reitzels Forlag 2002. 293 s. Heftet. DKK 100

30378 AUGUSTINUS. - PETERSEN, HELGE: Hellighed og autoritet i oldkirken. En konfrontation udfra Augustins De baptismo af to kirkesyn. G.E.C. Gads Forlag 1968. 288 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 125

55734 AUGUSTINUS. - WILLS, GARRY: Saint Augustine. London, Weidenfeld & Nicolson, 1999. xxii,153 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 85

59938 BACK, PAUL: Darwinism and the Rise of Degenerate Science. Enumclaw, Pleasant World, 2003. 339 pp. Softcover. DKK 100

66578 BACKMAN, E. LOUIS: Religious Dances in the Christian Church and in Popular Medicine. Translated by E. Classen. London, George Allen & Unwin, 1952. xii,364 pp. With illustr. in the text. Publisher's cloth, no jacket. DKK 150

61425 BAIGENT, MICHAEL, og RICHARD LEIGH: Bedrageriet med Dødehavsrullerne. Oversat af Leif Jørgensen. Lindhardt og Ringhof 1993. 287 s. + illustr. Orig. kart., smudsomslag med mindre brugsspor. DKK 100

52611 BALL, ANN: Faces of Holiness II. Modern Saints in Photos and Words. Huntington, Our Sunday Visitor, 2001. 272 pp. Illustr. Softcover. DKK 125

13857 BALLING, JAKOB: Kristendommen. Politikens Forlag 1986. 302 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. (Verdens Religioner). DKK 200

57591 BALLING, JAKOB: Kristendommen. Andet oplag. Politikens Forlag 1986. 302 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. (Verdens Religioner). - Navn på forsats. DKK 200

18241 BALLING, JAKOB: Poeterne som kirkelærere. G.E.C. Gad 1983. 136 s. Heftet. (Gads Mosaik-serie). DKK 100

41755 BALLING, JAKOB: Studier over investiturstridsperiodens embedstænkning. G.E.C. Gads Forlag 1963. 332 s. Heftet. DKK 200
Disputats.

62778 BALLING, J.L., og P.G. LINDHARDT: Den nordiske kirkes historie. Fjerde, omarbejdede udgave. Nyt Nordisk Forlag 1979. 350 s. Heftet, omslag med mindre brugsspor. DKK 100

68403 BANCROFT, ANNE: The Luminous Vision. Six Medieval Mystics and Their Teachings. London, George Allen & Unwin, 1982. (12),194 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 100

61584 BAUER, WALTER: Griechisch-deutsches Wörterbuch zu den Schriften des Neuen Testaments und der übrigen urchristlichen Literatur. Zweite, völlig neu bearbeitete Auflage zu Erwin Preuschens Vollständigem Griechisch-Deutschen Handwörterbuch ... Giessen, Verlag von Alfred Töpelmann, 1928. 4to. XX S.,1434 Spalten. Orig. Leinwand. - Wenig angestrichen. DKK 200

9062 BAY, SV. AAGE: Det underjordiske Rom. Hedensk og kristen tro i kejsertidens Rom. Odense Universitetsforlag 1982. 325 s. Illustr. Heftet. DKK 125

63818 BECK, VILHELM. - CLAUSEN, EGON: Guds knaldepisk. De helliges høvding. En biografi om Vilhelm Beck. Gyldendal 2001. 281 s. Heftet. - Med dedikation. DKK 125

52053 BECKET, THOMAS. - The Life and Death of Thomas Becket. Translated and edited by George Greenaway. London, The Folio Society, 1961. 172 pp. + illustr. Publisher's halfcalf, in slip-case. DKK 165

66766 BECKET, THOMAS. - BARLOW, FRANK: Thomas Becket. London, Weidenfeld and Nicolson, 1986. xii,334 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 150

35486 DIE BEKENNTNISSCHRIFTEN DER EVANGELISCH-LUTHERISCHEN KIRCHE. 11. Aufl. Göttingen, Vandenhoeck & Ruprecht, 1992. XLVI,1228 S. Orig. Leinwand, mit Schutzumschlag. - Neuwertig. DKK 250

7916 BENEDIKT AF NURCIA: Den hellige Benedikt af Nurcia's Munke-Regel. Oversat og kommenteret af Peter Schindler. Henrik Koppels Forlag 1929. 124 s. Heftet, omslag med lette brugsspor. DKK 200

43306 BEYER, P.C.: A. kai O. Monotéssaron ton èvaggeliston. Det er, Jesu Christi fire, i et sammendragne, Evangelisters fundstændig evangeliske Harmonie. Sorøe, Jonas Lindgrens Enke, 1772. Lille 4to. (18),504 s. Lidt slidt samtidigt halvlæder. DKK 400

37104 Die Bibel oder Das ganze Heilige Schrift alten und neuen Testaments. Dr. Martin Luthers Uebersetzung, nach dem Grundtext berichtigt. Ausgabe mit stehenden Buchstaben. Frankfurt am Main, Verlag der Hermannschen Bibelanstalt, 1824. (4),1079,308,(4) S. Ganzleder der Zeit. DKK 500

65541 DIE BIBEL oder Die ganze Heilige Skrift des Alten u. Neuen Testaments nach der deutschen Übersetzung D. Martin Luthers. Stuttgart, Privileg. Württemb. Bibelanstalt, 1954. Klein-8vo. (14),1138,440,24 S. + Karten und Illustr. Orig. Ganzleder, in Schuber. DKK 150
Rückentitel: Stuttgarter Jubiläums-Bibel.

9904 BIBELEN. Det danske Bibelselskab 1992. 2363 sider. Illustr. af Bodil Kaalund. Orig. shirting med sølvsnit foroven. Med smudsomslag. - Velholdt. DKK 900

60990 BIBELEN, det er: den ganske Hellige Skrifts Bøger [...]. Det Kongelige Vaisenhuses Forlag 1884. 1140,316 s. Samtidigt hellæder med helt guldsnit og indvendig guldbordure, uden rygtitel. Forsats overtrukket med silkemoiré. I kassette. Ydre false let slidte, snit let plettet. Nogle familieoptegnelser på friblad. I det hele et fint eksemplar. DKK 450

44892 BIBELEN. Den hellige Skrifts kanoniske Bøger. Standardudgave. Andet oplag. Det danske Bibelselskab 1992. 1163 s. + kort. Orig. sort helskind med helt guldsnit. DKK 500

57154 BIBELEN. Den hellige Skrifts kanoniske Bøger. Lommeudgave. Det danske Bibelselskab 1992. 1163 s. Orig. sort helskind med guldsnit. - Som ny. DKK 500

57251 BIBELEN. Den hellige Skrifts kanoniske Bøger. Standardudgave. Anden udgave. Femte oplag. Det danske Bibelselskab 2003. 1163 s. + kort. Orig. sort helskind med helt guldsnit. DKK 500

45720 BIBELEN. Den hellige Skrifts kanoniske Bøger. Tre bind. Det danske Bibelselskab 1994. Orig. kunstlæder, i kassette. DKK 200
Udgave med stort skrift.

61487 BIBELEN. Den hellige Skrifts kanoniske Bøger. Det danske Bibelselskab 1965. (6),928,355 s. Med fingerindeks. Orig. helbind af rødt gedeskind. I kassette. DKK 300

46665 BIBELEN. Det gamle Testamentes kanoniske bøger De apokryfiske bøger og Det nye Testamente. Med farveplancher gengivet efter verdensberømte kunstværker. Bibelleksikon og Bibelatlas. Gyldendal 1961. 4to. (12,12),1199 s. + 95 farveplancher. Orig. helskind med guldtryk samt helt guldsnit. DKK 1.000

48380 BIBELEN. Det gamle Testamentes kanoniske bøger De apokryfiske bøger og Det nye Testamente. Gyldendals Bogklub 1969. XVI,1035 s. + plancher med gengivelser efter Rembrandt. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 350

65937 BIBELEN eller Den Hellige Skrift, indeholdende det Gamle og det Nye Testamentes Kanoniske Bøger. Paa det Brittiske og Udenlandske Bibelselskabs Bekostning, 1886. Stor 8vo. (10),925 + (2),299 s. + et farvetrykt kort. Smukt orig. sort helskind med guldtrykte rammeornamenter på permerne samt helt guldsnit. - From, gammel tilskrift på friblad. Rift i titelbladet til Gamle Testamente, ellers et meget velholdt eksemplar. DKK 800

9711 BIBELENS KULTURHISTORIE. Redig. af Bent Noack m.fl. Fire bind. Politikens Forlag 1979-80. Illustr. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 400
Bind 4 er Lisbet og Mogens Müller: Bibelens Hvem Hvad Hvor.

25361 BIBLIA. Das Alte Testament. - Das Neue Testament. Verdeutscht von D. Mart. Luthern. Leipzig 1704. (40 S.),687 + 211 Bl. Mit 4 Kupferfaltkarten und 18 Kupfern. In einer Ganzlederband der Zeit. - Rücken am oben bestossen. Titelblatt (A1) fehlt! Sonst ein ganz gutes Exemplar. DKK 2.500

50774 BIBLIA HEBRAICA. Secundum editiones Ios. Athiae, Ioannis Leusden, Io. Simonis aliorumque inprimis Everardi van der Hooght. Sectionum propheticarum recensum et explicationem clavemqve masorethicam et rabbinicam addidit August Hahn. Editio stereotypa. Leipzig, Carl Tauchnitz, 1839. XXII,1415 pp. Worn, contemporary halfcalf. Slight waterstain to the marges of the first and last pp. Minor foxing throughout. DKK 250

63909 BIBLIA HEBRAICA. Edidit Rud. Kittel. Leipzig, J.C. Hinrichs, 1913. XVI,1320 S. Orig. Halbleder. - Stempel auf Titelblatt. DKK 200

65986 BIBLIA HEBRAICA. Editio funditus renovata. Ediderunt K. Elliger et W. Rudolph. Editio quarta emendata opera H.P. Rüger. Stuttgart, Deutsche Bibelgesellschaft, 1990. LVIII,1574 S. Orig. Leinwand. DKK 300

63710 BIBLÍAN. HEILÖG RITNING. Ný útgáfa. Reykjavík, Hid islenska Biblíufélag, 1981. (10),970,378 s. Orig. helskind. DKK 200

31573 BLAUENFELDT, LOUIS: Den Indre Missions Historie. Udgivet af Kirkelig Forening for den indre Mission i Danmark. 1912. (12),567 s. Privat shirting. - Navn på forsats. Stedvis let gulplettet. DKK 200

29965 BONDEN, KIRKEN OG KROEN. Provste- og præsteindberetninger 1773 fra Sjællands stift om helligdagenes forsømmelse og vanærelse. Udgivet ved Jens Holmgaard. Kerteminde, Landbohistorisk Selskab, 1993. 192 s. Orig. kart. DKK 100

56169 BOYER, PAUL, and STEPHEN NISSENBAUM: Salem Possessed. The Social Origins of Witchcraft. 24th printing. Harvard University Press 2001. xxii,231 pp. Softcover. - Name on innercover. DKK 100

23388 BREENGAARD, CARSTEN: Muren om Israels hus. Regnum og sacerdotium i Danmark 1050-1170. G.E.C. Gads Forlag 1982. 341 pp. + 24 sider med farvetrykte manuskriptfaksimiler. Heftet. DKK 200
Disputats.

19170 BROHED, INGMAR: Stat - religion - kyrka. Ett problemkomplex i svensk akademisk undervisning under 1700-talet. Stockholm, A.-B. Nordiska bokhandeln, 1973. 381 s. Heftet. (Rättshistoriskt Bibliotek). - Et par noter i indledningen. DKK 125

65965 BÜCHERN, GOTTFRIED: Biblische Real- und Verbal-Conkordanzien oder Inbegriff der biblischen Gottesgelahrheit [...] Zweite und vermehrte Auflage. Jena, bei Christian Heinrich Cuno, 1757. 4to. (16),1806 S. Ganzleder der Zeit. - Frontispiz fehlt. Titelblatt, mit Titelvignette, auf einem neueren Papierblatt aufgeklebt. Namenszug auf Titelblatt. Vorsatz und Innenfalz erneuert. Vorderer Aussenfalz mit kleinen Einriss. Sonst ein Sauberes Exemplar. DKK 850

47746 BUTLER, JOSEPH: The Analogy of Religion. With a life of the author, copious notes and index by William Fitzgerald. London, William Tegg & Co., and Dublin, McGlashan & Gill, 1857. (8),cxii,371 pp. + engraved frontispiece. Contemporary half calf, one joint cracked. DKK 300

47677 BUTLER, JOSEPH: Fifteen Sermons Preached at The Rolls Chapel. Edited by J.H. Bernard. London, Macmillan and Co., 1913. (6),200 pp. Publisher's cloth. - Slightly foxed. Name on endpaper. DKK 145

66160 BY, HUVUDGÅRD OCH KYRKA. Studier i Ystadsområdets medeltid. Redig. af Hans Andersson og Mats Anglert. Stockholm, Almqvist & Wiksell International, 1989. 307 s. Heftet. (Lund Studies in Medieval Archaeology; 5). DKK 145

63734 BØYE, FRIDERICH: Nogle faa udvalgte og med Blod besprængte Blomster, opsamlede under Jesu Kors. Niende udforandrede Oplag. Odense, Milo'ske Boghandel, 1865. Tvær-sedes. (27),365 s. + 3 annoncesider. Samtidigt halvlæder. DKK 400

29349 BAAGØ, KAJ: Vækkelse og kirkeliv i København og omegn. G.E.C. Gads Forlag 1960. XXXII,203 s. Orig. kart. (Vækkelsernes Frembrud). DKK 125

62779 CARLÉ, BIRTE: Rejsen til Aya-Tekla. En beretning. Odense Universitetsforlag 1997. 103 s. Heftet. DKK 75

33131 CARLÉ, ERIK: Hodos. Vejledning til skrift og bekendelse. Gyldendal 1998. 238 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 125

41138 CHAMBERLIN, E.R.: The Bad Popes. New York, Dorset Press, 1969. (10),310 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 125

37032 CHARTERS OF THE ABBEY OF INCHCOLM. Edited by D.E. Easson and Angus MacDonald. Published by the Scottish History Society. Edinburgh University Press, 1938. xliv,300 pp. + a map. Publisher's cloth. - Ex-library copy with various stamps. DKK 200

33190 CHEMNITZ, BENTE: Det sker kun for naboen. Sjælesorg for syge, døende og pårørende. Aschehoug 1998. 246 s. Heftet. DKK 185

35813 CHRISTENSEN, TORBEN: Kirkehistoriske afhandlinger. Udgivet af Leif Grane m.fl. G.E.C. Gad 1981. 169 s. Heftet. DKK 125

7255 CHRISTENSEN, TORBEN: Kristendommen og Imperium Romanum. Kirkens oprindelse og historie til år 600. Munksgaard 1967. 443 s. + kort. Heftet, med smudsomslag. DKK 200

35938 CHRISTENSEN, TORBEN: Logos og inkarnation. En studie i F.D. Maurice's teologi. Bethesdas Boghandel 1954. 551 s. Heftet. DKK 200
Disputats.

49151 THE CLOISTERS APOCALYPSE. An Early Fourteenth-Century Manuscript in Facsimile. Two volumes. New York, The Metropolitan Museum of Art, 1971. 4to. (4 pp),80 pp. of facsimiles + 104 pp. Publisher's cloth, in slip-case. DKK 500

58730 CRAMER, JOHANN ANDREAS: Poetische Uebersetzung der Psalmen mit Abhandlungen über dieselben. Theil 1-2 (von 4). Leipzig, Bernhard Breitkopf, 1755-59. (16),320 + (24),350 S. In einem Ganzlederband der Zeit, Einband mit kleinen Gebrauchsspuren. DKK 1.200

66988 THE CRUCIBLE OF CHRISTIANITY. Edited by Arnold Toynbee. New York and Cleveland, World Publishing Company, 1969. Folio. 368 pp. Illustr. Publisher's cloth, no jacket. - Binding with minor traces of use. Some scattered pencil notes. DKK 100

66719 DAHLBY, FRITHIOF: Symboler i kirkens billedsprog. G.E.C. Gads Forlag 1985. 292 s. Illustr. Orig. kart. - Stempel på forsats. Ryg let bleget. DKK 285

361 DAHLERUP, TROELS: Det danske sysselprovsti i middelalderen. G.E.C. Gad 1968. (10),410 s. + tavle. Heftet. DKK 150
Disputats.

1808 DANSKE HELGENERS LEVNED. Oversat af Hans Olrik. To bind. Udgivet af Selskabet for historiske Kildeskrifters Oversættelse. Fotografisk optryk. Rosenkilde og Bagger 1968. (12),422 s. Heftet. DKK 300

59478 DANSKE HELGENERS LEVNED. Oversat af Hans Olrik. To bind. Udgivet af Selskabet for historiske Kildeskrifters Oversættelse. Fotografisk optryk. Rosenkilde og Bagger 1968. (12),422 s. Heftet. - Navn og stempel på smudstitelblad. DKK 250

18522 DANSKE KALKMALERIER. Redig. af Ulla Haastrup og Robert Egevang. 7 bind + register. Udgivet af Nationalmuseet. Christian Ejlers' Forlag 1986-92. 4to. Illustr. Orig. kart. DKK 1.500

19356 DE DANSKE KIRKER. Redig. af Erik Horskjær. 20 bind. G.E.C. Gads Forlag 1966-73. Illustr. Orig. kart., uden smudsomslag. DKK 800

42816 DAUGAARD, J.B.: Om de danske Klostre i Middelalderen. Andreas Seidelin 1830. Lille 4to. (6),488 s. Privat halvlæder. - De første seks sider (titelbladet, fortalen og indholdsfortegnelsen) mangler, og er løst indlagt i fotokopi. DKK 900

53516 DAVID. - HALPERN, BARUCH: David's Secret Demons. Messiah, Murderer, Traitor, King. Grand Rapids and Cambridge, William B. Eerdmans Publishing Company, 2001. xx,492 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 150
Much would have been different today if Goliath had won the match.

55723 DAVID. - PINSKY, ROBERT: The Life of David. New York, Nextbook Shocken, 2005. (14),210 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 85

52252 DAVIDSEN, OLE: Kristi fødsel. Tekster og tolkninger år totusind. Højbjerg, Hovedland, 2000. 4to. XIV,608 s. Orig. kart. DKK 250

51665 DAVIDSON, BENJAMIN: The Analytical Hebrew and Chaldee Lexicon. Reprint. London, Samuel Bagster & Sons, 1974. 784 pp. Publisher's cloth, no jacket. DKK 250

67824 DAVIDSON, JOHN: The Gospel of Jesus. In Search of His Original Teachings. Second, revised edition. Shaftesbury, Clear Books, 2004. xx,1068 pp. Softcover. DKK 150

66689 DAVIES, J.G.: Liturgical Dance. An Historical, Theological and Practical Handbook. London, SCM Press, 1984. xviii,268 pp. Illustr. Paperback. - Name on halftitle. DKK 75

65531 DAY, MALCOLM: 100 helgener. Deres liv og virke, symboler og festdage. Oversat af Flemming Madsen Poulsen. Aschehoug 2002. 160 s. Illustr. i farver. Orig. kart. DKK 100

59725 DIDERICHSEN, BØRGE: Den markianske skilsmisseperikope. Gyldendal 1962. 355 s. Heftet. DKK 75
Disputats.

19192 DIDERICHSEN, BØRGE: Den markianske skilsmisseperikope. Gyldendal 1962. 355 s. Orig. kart. DKK 125
Disputats.

14334 DIETZ, LUDWIG: Nogle nye Psalmer og Lofsange [...]. [1536]. Fotografisk optryk med efterskrift af Niels Knud Andersen. [Universitets-Jubilæets danske Samfund] 1972. Forskellige pagineringer. Orig. kart. DKK 100

51219 ECCLESIASTICUS or The Wisdom of Jesus the Son of Sirach. London, John Lane The Bodley Head, 1927. xxx,165 pp. + colour plates by Violet Brunton. Uncut in publisher's boards. DKK 250

53408 EGEDE, HANS. - BOBÉ, LOUIS: Hans Egede og Grønland. Bianco Lunos Bogtrykkeri 1941. 4to. 113 s. Illustr. Orig. kart. - Ryggen let stødt foroven. DKK 100

61275 EISENMAN, ROBERT: James the Brother of Jesus. Volume I. The Cup of the Lord. London, Faber and Faber, 1997. xxxvi,1074 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 250

22651 ETHISK ANTOLOGI. Ved Søren Holm og Niels Thulstrup. Universitetsforlaget 1972. 410 s. Heftet. DKK 200

65573 DE FIRE EVANGELIER. Matthæus Markus Lukas Johannes. Monumenta 1948. 251 s. Heftet, i kassette. DKK 150

27957 FLEINERT-JENSEN, FLEMMING: Analogi og teologi. G.E.C. Gad 1987. 158 s. Heftet. DKK 75

66574 FLEMING, JOHN V.: From Bonaventure to Bellini. An Essay in Franciscan Exegesis. Priceton University Press 1982. xviii,172 pp. Illustr. Softcover. DKK 120

66532 FLETCHER, RICHARD: The Barbarian Conversation. From Paganism to Christianity. New York, Henry Holt and Company / A Marian Wood Book, 1997. xiv,562 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 200

55131 FRA PLATON TIL HEGEL OG FRA SOKRATES TIL KIERKEGAARD. Religionsfilosofisk antologi. Ved Niels Thulstrup. I tre dele. Anden, gennemsete udgave. C.A. Reitzels Boghandel 1980. 913 s. Heftet. DKK 300

44936 FRANS AF ASSISI. - HOUSE, ADRIAN: Francis of Assisi. London, Chatto & Windus, 2000. xvi,336 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 125

52904 FREDERIK DEN NIENDES BILLEDBIBEL. Alfred G. Hassings Forlag 1950. 4to. (24),922,174,414 s. + farveplancher. Rigt illustr. Orig. hellæder med helt guldsnit. Et par mindre afskrabninger på bagpermen, ellers som ny. DKK 1.000

4297 GAD, TUE: Helgener. Legender fortalt i Norden. Rhodos 1971. 288 s. + farveplancher. Heftet. DKK 150

50780 GAD, TUE: Helgener. Legender fortalt i Norden. Rhodos 1971. 288 s. + farveplancher. Orig. shirting, uden smudsomslag. DKK 200

5247 GAD, TUE og BODIL: Rejsen til Jacobsland. Højbjerg, Wormianum, 1975. 182 s. + plancher. Orig. kart. DKK 225

49688 GADS DANSKE BIBELLEKSIKON. Redig. af Eduard Nielsen og Bent Noack. Tre bind. Andet oplag. G.E.C. Gads Forlag 1981-82. 4to. Orig. shirting, uden smudsomslag. - Navn på forsats. DKK 800

65040 DET GAMLE TESTAMENTE I JØDEDOM OG KRISTENDOM. Redig. af Mogens Müller og John Strange. Museum Tusculanums Forlag 1993. 182 s. Heftet. (Forum for Bibelsk Eksegese; 4). DKK 75

66913 DE GAMMELTESTAMENTLIGE PSEUDEPIGRAFER. I oversættelse med indledning og noter ved E. Hammershaimb m.fl. To bind i otte hefter. Stor 8vo. 1953-76. XVI,959 s. Heftet i orig. omslag, et enkelt hefte med skjoldet ryg. DKK 600

65862 GARDE, KRISTINE: Retsteologi. Udvalgte emner. Nyt Juridisk Forlag 2011. 246 s. Heftet. DKK 250

62091 GEGENREFORMATION. Hrsg. von Ernst Walter Zerden. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1973. 504 S. Orig. Leinwand, ohne Schutzumschlag. (Wege der Forschung; CCCXI). DKK 85

6760 GIVERSEN, SØREN: Det ny Testamentes teksthistorie. G.E.C. Gad 1978. 168 s. Illustr. Heftet. DKK 100

50913 GLEBE-MØLLER, JENS. - Teologien i samfundet. Festskrift til Jens Glebe-Møller. Redig. af Theordor Jørgensen og Peter K. Westergaard. Forlaget Anis 1998. 543 s. Heftet. DKK 125

57588 GRANE, LEIF: Kristendommen i historien. Udvalgte artikler 1950-1996. Udgivet af Institut for Kirkehistorie, Københavns Universitet. C.A. Reitzels Forlag 1997. 329 s. Heftet. DKK 165

9325 GRANE, LEIF. - Teologi og tradition. Festskrift til Leif Grane. Redig. af Thorkild Grosbøll m.fl. Aarhus, Aros, 1988. 400 s. Heftet. DKK 150

63787 GRIMM. C.L.W.: Lexicon Graeco-Latinum in Libros Novi Testamenti. 4. Ausgabe. Leipzig, E. Zehl, 1903. XII,474 S. Orig. Leinwand. - Namenszug auf Titelblatt. DKK 150

9332 GRUNDTVIG, N.F.S.: Dag- og Udtogsbøger. Udgivet af Det danske Sprog- og Litteraturselskab ved Gustav Albeck. To bind. C.A. Reitzels Boghandel 1979. 461 + 279 s. Heftet, i kassette. DKK 150

16410 GRUNDTVIG, N.F.S.: Grundtvigs Sang-Værk. Seks bind i otte dele. Det danske Forlag 1944-56. Heftet. DKK 500

12713 GRUNDTVIG, N.F.S.: Krønnike-Rim til levende Skolebrug. Tredje, samlede udgave med hidtil utrykte tillæg. C.G. Iversens Boghandel 1875. LXV,306 s. Samtidigt halvlæder. DKK 100

30439 GRUNDTVIG, N.F.S.: Krønnike-Rim til levende Skolebrug. Tredje, samlede udgave med hidtil utrykte tillæg. C.G. Iversens Boghandel 1875. LXV,306 s. Privat shirting. DKK 100

62299 GRUNDTVIG, N.F.S.: Lidt mere om Alterbogs-Daaben og saavidere. C.G. Iversens Forlag 1856. 38 s. Uden omslag. Let gulplettet. DKK 100

65149 GRUNDTVIG, N.F.S.: Nyaars-Morgen. Et Rim. Jens Hostrup Schultz 1824. XXIV,156 s. 12mo. Samtidigt, lidt slidt halvlæder. Gammelt navnetræk på titelblad. Stedvis let gulplettet, dog et godt eksemplar. DKK 400

12453 GRUNDTVIG, N.F.S.: Sang-Værk til den danske kirke. Fotografisk optryk af udgaven fra 1944-51. Fem bind i ni dele. G.E.C. Gads Forlag 1982-84. Orig. kart. DKK 500
Bind 6, noter og registre, blev ikke udsendt i forbindelse med denne udgave.

61757 GRUNDTVIG, N.F.S.: Sang-Værk til den danske Kirke. Tredje udgave. C. G. Iversens Boghandel Karl Schønberg 1873. (6),720 s. + portræt. Pænt samtidigt halvlæder. Lille navn på titelblad. (Salmer og aandelige Sange; I). DKK 150

27071 GRUNDTVIG, N.F.S. - N.F.S. Grundtvig og hans nærmeste Slægt under Treaarskrigen. En Brevveksling. Udg. af Ingeborg Simesen. G.E.C. Gads Forlag 1933. XII,525 s. + illustr. Privat halvlæder. DKK 300

57139 GRUNDTVIG, N.F.S. - N.F.S. Grundtvig. Tradition and Renewal. Edited by Christian Thodberg and Anders Pontoppidan Thyssen. Copenhagen, Det danske Selskab / The Danish Institute, 1983. 428 pp. Publisher's boards. DKK 125

57140 GRUNDTVIG, N.F.S. - N.F.S. Grundtvig. Tradition et renouveau. Textes presentés par Christian Thodberg et Anders Pontoppidan Thyssen. Copenhague, Det danske Selskab / Institut Danois d'Information et d'Exchanges culturels, 1983. 480 pp. Cart. orig. DKK 125

54733 GRUNDTVIG, N.F.S. - N.F.S. Grundtvig. Tradition und Erneuerung. Hrsg. von Christian Thodberg und Anders Pontoppidan Thyssen. Kopenhagen, Det danske Selskab / Dänisches Institut, 1983. 480 S. Orig. Pappband. DKK 125

66038 GRUNDTVIG, N.F.S. - En orm - en gud. Om mennesket i verden. Redig. af Ove Korsgaard. Odense Universitetsforlag 1997. 212 s. Heftet. DKK 125

43725 GRUNDTVIG, N.F.S. - AUKEN, SUNE: Sagas spejl. Mytologi, historie og kristendom hos N.F.S. Grundtvig. Gyldendal 2005. 735 s. Heftet. DKK 250
Disputats.

15851 GRUNDTVIG, N.F.S. - BANG, J.P.: Grundtvig og England. Kirkeligt Samfunds Forlag 1932. 169 s. Orig. kart. DKK 75

63670 GRUNDTVIG, N.F.S. - BORUM, POUL: Digteren Grundtvig. Andet oplag. Gyldendal 1983. 281 s. Heftet. DKK 175

63314 GRUNDTVIG, N.F.S. - BROVST, BJARNE NIELSEN: Grundtvigs slægt og barndom. Herning, Poul Kristensens Forlag, 2003. 224 s. Heftet. DKK 125

62020 GRUNDTVIG, N.F.S. - BROVST, BJARNE NIELSEN: Den unge Grundtvigs lidelser. Herning, Poul Kristensens Forlag, 2005. 233 s. Illustr. Heftet. DKK 125

47733 GRUNDTVIG, N.F.S. - HOLM, ANDERS: Historie og efterklang. En studie i N.F.S. Grundtvigs tidsskrift Danne-Virke. Odense Universitetsforlag 2001. 139 s. Heftet. - Diskret navn på inderomslag. DKK 100

16405 GRUNDTVIG, N.F.S. - HOLM, SØREN: Mythe og Kult i Grundtvigs Salmedigtning. Nyt Nordisk Forlag 1955. 236 s. Heftet. DKK 85

61758 GRUNDTVIG, N.F.S. - HORN, FR. WINKEL: N.F.S. Grundtvigs Liv og Gjerning. Et biografisk Forsøg. Karl Schønbergs Forlag 1883. (10),481 s. + portræt. Pænt samtidigt halvlæder. DKK 100

2922 GRUNDTVIG, N.F.S. - HØIRUP, HENNING: Grundtvigs Syn paa Tro og Erkendelse. Gyldendalske Boghandel 1949. 420 s. Heftet. DKK 125
Disputats.

40841 GRUNDTVIG, N.F.S. - LARSEN, EJVIND: Det levende ord. Om Grundtvig. Rosinante 1983. 336 s. Heftet. - Med dedikation til Ole Wivel. DKK 125

40654 GRUNDTVIG, N.F.S. - LARSEN, EJVIND: Det levende ord. Om Grundtvig. 2. oplag. Rosinante 1983. 336 s. Heftet. - Omslag med lette brugsspor. DKK 100

23918 GRUNDTVIG, N.F.S. - LARSEN, EJVIND: Det levende ord. Om Grundtvig. 2. oplag [i.e. 2. udgave]. Rosinante 1983. 336 s. Heftet. (Rosinante Paperback). DKK 85

46273 GRUNDTVIG, N.F.S. - LEHMANN, EDVARD: Grundtvig. Jespersen og Pios Forlag 1929. 249 s. + illustr. Privat halvlæder. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

46122 GRUNDTVIG, N.F.S. - MICHELEN, WILLIAM: Den sælsomme forvandling i N.F.S. Grundtvigs liv. Studier over tilblivelsen af Grundtvigs historiesyn. Gyldendalske Boghandel 1956. 288 s. Heftet. (Skrifter udgivet af Grundtvig-Selskabet; IX). DKK 150

59633 GRUNDTVIG, N.F.S. - REICH, EBBE KLØVEDAL: Frederik. Ottende oplag. Gyldendal 1974. 401 s. Illustr. Heftet. DKK 125

16834 GRUNDTVIG, N.F.S. - STEVNS, MAGNUS: Fra Grundtvigs Salmeværksted. Udgivet af Henning Høirup og Steen Johansen. Gyldendalske Boghandel 1950. 132 s. + portræt. Privat halvlæder. DKK 100

31840 GRUNDTVIG, N.F.S. - TOLDBERG, HELGE: Grundtvig som filolog. G.E.C. Gads Forlag 1946. 152 s. Heftet. (Teologiske Studier). DKK 150

12716 GRUNDTVIG, N.F.S. - TOLDBERG, HELGE: Grundtvigs symbolverden. Gyldendal 1950. XII,356 s. Heftet. DKK 150
Disputats.

58215 GRUNDTVIG, N.F.S. - VIND, OLE: Grundtvigs historiefilosofi. Gyldendal 1999. 645 s. Orig. kart. - Enkelte sider indstreget med blyant. Med dedikation. DKK 300

10566 GRØNBECH, VILHELM: Kampen om Mennesket. 3. udgave. Povl Branners Forlag 1949. 187 s. Heftet. DKK 100

57168 GRØNBECH, VILHELM: Mystikere i Indien og Europa. Fire bind. Povl Branner 1932-34. Heftet. - Velholdt. DKK 800

63711 GRØNBECH, VILHELM: Mystikere i Indien og Europa. Fire bind. Povl Branner 1932-34. Heftet, omslag slidte. DKK 500

30428 GRØNBECH, VILHELM: Mystikere i Indien og Europa. 4. del: Donne. Wordsworth. Herder. Povl Branner 1934. (6),260 s. Heftet. DKK 150

44276 GRØNBECH, VILHELM: Mystikere i Indien og Europa. 4. del: Donne. Wordsworth. Herder. Povl Branner 1934. (6),260 s. Heftet. DKK 250

1457 HANSEN, BENT SCHMIDT: Afhængighed og identitet. Kulturmødeproblemer i forbindelse med dansk mission i Sydindien mellem de to verdenskrige. Aarhus Universitetsforlag 1992. 411 s. Orig. kart., med smudomslag. DKK 100

27077 HANSEN, BRUNO BØDKER: Blandt muslimerne i Kalamun. Østerlandsmissionens arbejde i Syrien indtil 1927. G.E.C. Gads Forlag 1987. 295 s. Heftet. DKK 125

53560 HANSEN, HANS ABEL LEONHARD: Leonhards minder - fra københavnerdreng til landsbypræst i 1800-tallet. Udgivet af Jørgen Ravn Elkjær, Lise Gotfredsen og Lisbeth Skovgaard. Odense, Syddansk Universitetsforlag, 2005. 291 s. Illustr. Orig. kart. - CD vedlagt. DKK 150

31569 HANSEN, HOLGER BERNT: Fynske Præstekonventer. Studier over den fynske Geistlighed 1809-1848. G.E.C. Gad 1965. 219 s. Heftet. DKK 100

24820 HANSEN, KNUD: Forargelsen. Senjødedommen og Jesu forkyndelse. Gyldendal 1983. 228 s. Heftet. - Gulnet, grundet papirkvaliteten. DKK 200

63681 HANSEN, KNUD: Mefistofeles. Refleksioner over kunst og evangelium. Gyldendal 1986. 186 s. Heftet. - Omslag med lette brugsspor. DKK 125

63685 HANSEN, KNUD: Om at have mod til at leve. Redig. af N.H. Borup m.fl. Hadsten, Forlaget Mimer, 2002. 288 s. Heftet. - Lette brugsspor. DKK 125

61632 HAYSTRUP, HELGE: Kristusbekendelsen i oldkirken. C.A. Reitzels Boghandel 1979. 164 s. Heftet. DKK 125

68002 HAYSTRUP, HELGE: Oldkristne kirker og koncilier. C.A. Reitzels Forlag 1989. 134 s. Heftet. DKK 75

40284 HEDIN, RAYMOND: Married to the Church. Bloomington and Indianapolis, Indiana University Press, 1995. xii, 260 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 100

56611 HELVEG, LUDV. N.: Den danske Kirkes Historie efter Reformationen. Anden del. Anden, omarbejdede udgave. Karl Schønbergs Forlag 1883. (6),873 s. Nyere shirtingsbind. - Navn på forsats. DKK 200

65707 HERBENER, JENS-ANDRÉ P.: Teologi og magt. En debatbog om den autoriserede bibeloversættelse. C.A. Reitzel 2006. 276 s. Heftet. DKK 150

56144 HILL, CHRISTOPHER: The English Bible and the Seventeenth-century Revolution. Reprint. London, Allen Lane / The Penguin Press, 1993. xiv,466 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 185

44577 HIPPEL, OSCAR: Studier till predikans historia iunder nyromantiken. To bind. Lund, C.W.K. Gleerup, 1924-26. X,318 + X,207 s. I eet godt, privat halvlæderbind. - Med dedikation. -26. DKK 250

65536 DEN HOLLANDSKE KATEKISMUS FOR VOKSNE. Med ændringsforslag. Oversat af Ruth Plum m.fl. Sjette oplag. Kateketcentralens Forlag 1994. XVIII,521,77 s. Heftet. DKK 85

42760 HOLM, SØREN: Religionsfilosofiske Essays. Gyldendal 1943. 179 s. Heftet. DKK 100

48081 HOLT, PAUL: Kirkelig Forening for den Indre Mission i Danmark gennem hundrede år 1861-1961. Lohses Forlag 1961. 909 s. Illustr. Smukt privat halvshirting. DKK 400

47659 HOOKER, RICHARD. - GAUTIER, C.D.: Fra Heavytree til The Temple. Hooker-studier. Begyndelse til en anglikansk theologi. Museum Tusculanums Forlag 1998. 435 s. Orig. kart. - Navn på forsats. DKK 200

18633 HUSSEY, J.M.: Byzans. Historie og kultur. Oversat af Knud Hannestad. Rosenkilde og Bagger 1962. 204 s. + illustr. Hæftet. Navn på titelblad. DKK 100

67592 HVIDT, NIELS CHRISTIAN: Mirakler. Møder mellem himmel og jord. Anden udgave. Gyldendal 2004. 297 s. Illustr. Orig. kart. DKK 125

61605 HYLDAHL, NIELS: Den ældste kristendoms historie. Museum Tusculanums Forlag 1993. X,374 s. Heftet. DKK 185

28261 HØST, LISBETH VESTERGAARD: "Det ene Fornødne". Nordslesvigsk Indre Mission og Det gamle Budskab 1880-1945. Aabenraa, Historisk Samfund for Sønderjylland, 1997. 175 s. Illustr. Orig kart. DKK 120

27347 IN GOD'S NAME. Examples of Preaching in England 1534-1662. Edited by John Chandos. London, Hutchinson, 1971. xxxii,586 pp. + illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 200

61464 INGESMAN, PER: Provisioner og processer. Den romerske Rota og dens behandling af danske sager i middelalderen. Aarhus Universitetsforlag 2003. 829 s. Orig. kart. DKK 250
Disputats.

65934 THE INTERLINEAR BIBLE. Hebrew-Greek-English. Edited by Jay P. Green, Sr. Second edition. Lafayette, Indiana, Sovereign Grace Publications, 1986. 4to. (12),976 pp. Publisher's boards. DKK 300

67474 IULIANUS: Kejser Julian mod Galilæerne. Oversat af Lars Mynster. Museums Tusculanums Forlag 1990. 272 s. Heftet. DKK 100

69132 JANSSEN, CARL EMIL: En Grønlandspræsts Optegnelser 1844-49. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1913. (4),IV,219 s. + portræt. Smukt privat halvlæder med guldsnit foroven. Exlibris. (Memoirer og Breve; XIX). DKK 200

54865 JENSEN, JØRGEN I.: Mødepunkter. Teologi - kultur - musik. Artikler. Forlaget Anis 2004. 808 s. Heftet. DKK 200

29432 JOHANNES PAUL II. - BERNSTEIN, CARL, and MARCO POLITI: His Holiness. John Paul II and the Hidden History of our Time. New York, Doubleday, 1996. (10),582 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 200

28959 JOHANNES PAUL II. - YALLOP, DAVID: For himmelens skyld. Oversat af Arne Christiansen. Carit Andersens Forlag 1988. 296 s. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 200
Dansk oversættelse af In God's Name.

27762 JOHANSEN, JOHANNES. - Kunsten og kaldet. Festskrift til biskop Johannes Johansen. Redig. af Inge og Søren Giversen. Herning, Poul Kristensen, 1990. 399 s. Heftet. DKK 125

58961 JONES, GEORGE FENWICK: The Salzburger Saga. Religious Exiles and Other Germans Along the Savannah. Athens, The University of Georgia Press, 1984. xii,209 pp. + illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 125

1828 JOSVA STYLITES: Krønike. Oversat af Ove Chr. Krarup. Udgivet af Selskabet for Historiske Kildeskrifters Oversættelse. Gyldendalske Boghandel 1945. 91 s. Heftet. DKK 75

64732 JØRGENSEN, JOHANNES: Gamle Adresser. Gyldendalske Boghandel 1947. 102 s. Med foromslag i privat halvlæder. DKK 125

61603 JØRGENSEN, JOHANNES: Mit Livs Legende. Syv bind. Gyldendalske Boghandel 1916-28. Heftet. DKK 700

59497 JØRGENSEN, JOHANNES: Rejsebogen. Anden udgave. Gyldendalske Boghandel 1905. VIII,176 s. Privat halvlæder. Exlibris. DKK 125

58956 KAMEN, HENRY: The Spanish Inquisition. A Historical Revision. London, The Folio Society, 1998. x,363 pp. Publisher's cloth, in slip-case. DKK 185

60483 KEMP, PETER. - Teknologi filosofi. Kampskrift til dr. theol. Peter Kemp 24. jan. 1987. Redig. af Søren F. Lund og Arno Victor Nielsen. Techne 1987. 240 s. Heftet. DKK 75

46216 KIDGER, MARK: The Star of Bethlehem. An Astronomer's View. Princeton University Press 1999. xii,306 pp. Publisher's cloth, in jacket. - Front free endpaper missing. DKK 100

12939 KIELER, ELSEBET: Syndere og helgener i Bibelen. Gl.Testamente. Katolsk Forlag 1991. 339 s. Heftet. - Tilskrift på titelblad. DKK 100

35937 KIELER, ELSEBET: Syndere og helgener i Ny Testamente. Kristi efterfølgelse. Katolsk Forlag 1994. 404 s. Heftet. DKK 125

12830 KIERKEGAARD, SØREN: Det archimediske Punkt. Uddrag af Enten-Eller og To opbyggelige Taler med noter ved Otto Bertelsen. C.A. Reitzels Forlag 1992. 137 s. Heftet. DKK (150)     100

63035 KIERKEGAARD, SØREN: Atten opbyggelige Taler. Anden udgave ved P.Chr. Kierkegaard. C.A. Reitzels Forlag 1862. (4),379 s. Samtidigt halvlæder, med lette brugsspor. Gammel tilskrift på titelblad. DKK 250

21897 KIERKEGAARD, SØREN: Enten-Eller. Et Livs=Fragment. Udgivet af Victor Eremita. Syvende udgave. ved J.L. Heiberg. To bind + tekstkritisk anhang. Gyldendal 1937. XXI,480,382,19 s. I eet orig. halvlæderbind. DKK 300
Trods udgivelsesåret er denne udgave med gotisk skrift.

5184 KIERKEGAARD, SØREN: Experimenter. Læsninger i Søren Kierkegaards forfatterskab. Redig. af Ole Egeberg. Aarhus, Forlaget Modtryk, 1993. 142 s. Heftet. DKK 75

69102 KIERKEGAARD, SØREN: Fear and Trembling and The Sickness Unto Death. Translated by Walter Lowrie. Fifth printing. Princeton University Press 1974. 278 pp. Softcover. - Name on fly-leaf. DKK 125

68837 KIERKEGAARD, SØREN: Philosophiske Smuler med Afsluttende uvidenskabelig Efterskrift. H. Hagerup's Forlag 1946. 711 s. Orig. kart. (Hundredaarsudgaven). DKK 300

61604 KIERKEGAARD, SØREN: Samlede Værker. Redig. af A.B. Drachmann, J.L. Heiberg og H.O. Lange. Tredje udgave ved Peter P. Rohde. Tyve bind. Andet oplag. Gyldendal 1978. Heftet. DKK 700

3878 KIERKEGAARD, SØREN: Samlede Værker. Redig. af A.B. Drachmann, J.L. Heiberg og H.O. Lange. Tredje udgave ved Peter P. Rohde. Tyve bind. Tredje oplag. Gyldendal 1982. Orig. shirting, med smudsomslag. - Velholdt. DKK 900

56099 KIERKEGAARD, SØREN: Samlede Værker. Redig. af A.B. Drachmann, J.L. Heiberg og H.O. Lange. Femte [i.e. fjerde] udgave ved Peter P. Rohde. Tyve bind. Gyldendal 1991. Heftet. DKK 500

68917 KIERKEGAARD, SØREN: Samlede Værker. Redig. af A.B. Drachmann, J.L. Heiberg og H.O. Lange. Tredje udgave ved Peter P. Rohde. Tyve bind. Gyldendal 1962 ff. Orig. shirting, uden smudsomslag. - Et enkelt bind nusset og med en fugtrand. DKK 500

50526 KIERKEGAARD, SØREN: Skrifter 17 samt Kommentarbind K17. Journalen AA Journalen BB Journalen CC Journalen DD. Ialt to bind. Udgivet af Søren Kierkegaard Forskningscenteret. Gads Forlag 2000. 343 + 540 s. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 325

12829 KIERKEGAARD, SØREN: Til Selvprøvelse, Samtiden anbefalet og Dømmer selv! Noter ved Peter P. Rohde. Gyldendal 1965. 194 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 85

52770 KIERKEGAARD, SØREN: Værker i Udvalg. Med indledninger og tekstforklaringer ved F.J. Billeskov Jansen. 4 bind. Gyldendalske Boghandel 1950. Heftet. Orig. halvshirting. DKK 250

15951 KIERKEGAARD, SØREN: Øieblikket Nr. 1-10. Ny udgave. H. Hagerup's Forlag 1951. 259 s. Heftet. (Hundredaarsudgaven). DKK 200

14250 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaard pseudonymitet. Redig. af Birgit Bertung m.fl. 1993. 149 s. (Søren Kierkegaard Selskabets Populære Skrifter; 21 [i.e. 22]). DKK (150)     100

68486 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana 19. Edited by Joakim Garff a.o. Copenhagen, C.A. Reitzels Forlag, 1998. 243 pp. Softcover, back cover slightly damaged. DKK 75

68805 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana 20. Edited by Joakim Garff a.o. Copenhagen, C.A. Reitzels Forlag, 1999. 373 pp. Softcover, back cover slightly damaged. DKK 75

47881 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana 21. Edited by Stacey Ake, a.o. Copenhagen, C.A. Reitzels Forlag, 2000. 232 pp. Softcover. DKK 75

68487 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana 22. Edited by Darío González a.o. Copenhagen, C.A. Reitzels Forlag, 2002. 311 pp. Softcover. DKK 85

47873 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana II. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1957. 95 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

47874 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana III. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1959. 135 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

47875 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana IV. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1962. 12895 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

47876 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana V. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1964. 160 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

47877 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana VI. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1966. 218 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. Noter i indholdsfortegnelsen. DKK 100

47879 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana XI. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved Niels Thulstrup. Munksgaard 1980. 312 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 100

47880 KIERKEGAARD, SØREN. - Kierkegaardiana XIV. Udgivet af Søren Kierkegaard Selskabet ved N.J. Cappelørn m.fl. C.A. Reitzels Forlag 1988. 155 s. Heftet. DKK 75

54410 KIERKEGAARD, SØREN. - Søren Kierkegaard and the Word(s). Essays on Hermeneutics and Communication. Edited by Poul Houe and Gordon D. Marino. Copenhagen, C.A. Reitzel, 2003. 299 pp. Softcover. DKK 250

69088 KIERKEGAARD, SØREN. - ADORNO, THEODOR W.: Kierkegaard. Konstruktion af det æstetiske. Oversat af Rolf Reitan. Rhodos 1980. 294 s. Heftet. (Bibliotek Rhodos). - Omslag med lette brugsspor. DKK 150

32631 KIERKEGAARD, SØREN. - BRANDT, FRITHIOF: Den unge Søren Kierkegaard. En Række nye Bidrag. Levin & Munksgaards Forlag 1929. 459 s. Heftet. - Omslag med brugsspor. DKK 200

40804 KIERKEGAARD, SØREN. - BRØCHNER, HANS: Erindringer om Søren Kierkegaard. Redig. af Steen Johansen. Gyldendalske Boghandel 1953. 95 s. Heftet. DKK 125

37333 KIERKEGAARD, SØREN. - BØGGILD, JACOB: Ironiens tænker: tænkningens ironi. Kierkegaard læst retorisk. Museum Tusculanums Forlag 2002. 274 s. Heftet. DKK 165

45952 KIERKEGAARD, SØREN. - CROXALL, T.H.: Kierkegaard Studies. With special reference to (a) The Bible (b) Our own age. London and Redhill, Lutterworth Press, 1948. 227 pp. Publisher's cloth, in slightly worn jacket. DKK 125

27785 KIERKEGAARD, SØREN. - FENGER, HENNING: Kierkegaard-myter og Kierkegaard-kilder. Odense Universitetsforlag 1976. 286 s. Heftet. - Tilskrift på smudstitelblad. DKK 150

35643 KIERKEGAARD, SØREN. - GARFF, JOAKIM: SAK. Søren Aabye Kierkegaard. En biografi. Fjerde oplag. Gads Forlag 2000. xviii,740 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 150

63697 KIERKEGAARD, SØREN. - HANSEN, KNUD: Søren Kierkegaard. Ideens digter. Gyldendalske Boghandel 1954. 383 s. Med omslag i pænt privat shirtingsbind. DKK 400

25823 KIERKEGAARD, SØREN. - HEIBERG, P.A.: Søren Kierkegaards religiøse Udvikling. Psykologisk Mikroskopi. Gyldendalske Boghandel 1925. 383 s. Heftet. DKK 200

45096 KIERKEGAARD, SØREN. - HIMMELSTRUP, JENS: Terminologisk ordbog til Søren Kierkegaards Samlede Værker. 3. udgave. Gyldendal 1964. 258 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 125

45545 KIERKEGAARD, SØREN. - HOHLENBERG, JOHANNES: Søren Kierkegaard. H. Hagerup 1940. 379 s. Illustr. Orig. halvlæder. - Vedlagt et brev fra Hohlenberg til forlægger Hagerup. DKK 200

22988 KIERKEGAARD, SØREN. - JØRGENSEN, MERETE: Kierkegaard som kritiker. Gyldendal 1978. 302 s. Heftet. - Uopskåret. Lette brugsspor. DKK 125

33846 KIERKEGAARD, SØREN. - KABELL, AAGE: Kierkegaardstudiet i Norden. H. Hagerup 1948. 329 s. Heftet. - Omslag nusset. DKK 125

66471 KIERKEGAARD, SØREN. - KIRMMSE, BRUCE: Kierkegaard in Golden Age Denmark. Indiana Univeristy Press 1990. xiv,561 pp. Illustr. Publisher's cloth, jacket with minimal wear. DKK 300

35644 KIERKEGAARD, SØREN. - KJÆR-HANSEN, UFFE: Søren Kierkegaards pressepolemik. Berlingske Forlag 1955. 239 s. Heftet. (Berlingske Presse-bibliotek). DKK 85

18386 KIERKEGAARD, SØREN. - KOCH, C.H.: En flue på Hegels udødelige næse eller Om Adolph Peter Adler og om Søren Kierkegaards forhold til ham. C.A. Reitzels Forlag 1990. 240 s. Heftet. DKK 125
Disputats.

60244 KIERKEGAARD, SØREN. - LILHAV, PREBEN: Kierkegaards forlovelse. Digtning og sandhed. Risskov, Internetakademiet, 2009. 472 s. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 150

62946 KIERKEGAARD, SØREN. - MALANTSCHUK, GREGOR: Dialektik og Eksistens hos Søren Kierkegaard. Hans Reitzel 1968. 356 s. Heftet, omslag med brugsspor. DKK 125

62987 KIERKEGAARD, SØREN. - MALANTSCHUK, GREGOR: Fra Individ til den Enkelte. C.A. Reitzels Boghandel 1978. 278 s. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 200

46174 KIERKEGAARD, SØREN. - MALANTSCHUK, GREGOR: Frihed og eksistens. Studier i Søren Kierkegaards tænkning. Udgivet af Niels Jørgen Cappelørn og Paul Müller. C.A. Reitzels Boglade 1980. 263 s. Heftet. DKK 250

61705 KIERKEGAARD, SØREN. - MØLLER, A. EGELUND: Søren Kierkegaard om sin kjære Hoved- og Residensstad, Kjøbenhavn. Forfatterforlaget Attika 1983. 117 s. Heftet. DKK 100

54492 KIERKEGAARD, SØREN. - NIELSEN, FLEMMING CHR.: Ind i verdens vrimmel. Søren Kierkegaards ukendte bror. Holkenfeldt 3, 1998. 191 s. Orig. kart. - Stempel på forsats. DKK 125

40858 KIERKEGAARD, SØREN. - SCHÄFER, KLAUS: Hermeneutische Ontologie in den Climacus-Schriften Sören Kierkegaards. München, Kösel-Verlag, 1968. 334 S. Orig. Leinwand, ohne Schutzumschlag. - Namenszug auf Flugblatt. DKK 150

30317 KIERKEGAARD, SØREN. - SCOPETEA, OPHIA: Kierkegaard og græciteten. En kamp mod ironi. A.A. Reitzel 1995. XXX,481 s. Heftet. DKK 165

10598 KIERKEGAARD, SØREN. - SKJOLDAGER, EMANUEL: Søren Kierkegaard og mindesmærkerne. C.A. Reitzels Forlag 1983. 209 s. Heftet. DKK 100

10607 KIERKEGAARD, SØREN. - SLØK, JOHANNES: Lidenskab og krise. Et filmprojekt om Søren Kierkegaards liv og værk. Viby J., Centrum, 1981. 113 s. Illustr. af Ejler Krag. Heftet. DKK 125

52474 KIERKEGAARD, SØREN. - STENDAHL, BRITA K.: Søren Kierkegaard. Boston, Twayne Publishers, 1976. 235 pp. Publisher's cloth. (Twayne's World Authors Series). DKK 125

65321 KIERKEGAARD, SØREN. - THIELST, PETER: Livet forstås baglæns - men må leves forlæns. Historien om Søren Kierkegaard. Femte oplag. Gyldendal 1995. 308 s. Illustr. Orig. kart. DKK 150

36029 KIERKEGAARD, SØREN. - THULSTRUP, NIELS: Kierkegaard og kirken i Danmark. C.A. Reitzels Forlag 1985. 312 s. Heftet. DKK 150

10592 KIERKEGAARD, SØREN. - THULSTRUP, NIELS: Kierkegaards Forhold til Hegel. Gyldendal 1967. 354 s. Heftet, omslag med brugsspor. DKK 200

20618 KIERKEGAARD, SØREN. - TØJNER, POUL ERIK, JOAKIN GARFF OG JØRGEN DEHS: Kierkegaards æstetik. Gyldendal 1995. 173 s. Heftet. DKK 135

51342 KING, EDWIN: The Knights of St. John in the British Realm. Third edition, revised and continued by Harry Luke. London, St. John's Gate, 1967. xxiv,308 pp. + plates. Publisher's cloth, in worn jacket. - Few, slight pencil notes. DKK 200

29207 KINGO, THOMAS: Thomas Kingos graduale. Faksimileudgave. Samfundet Dansk Kirkesang 1967. 4to. (10),300,(16),38 s. Orig. shirting. DKK 300

65445 KINGO, THOMAS. - SVENDSEN, ERIK NORMAN: Thomas Kingo salmer og samtid. Materialecentralen 1990. 91 s. Heftet. DKK 75

56112 KNOX, R.A.: Enthusiasm. A Chapter in the History of Religion. Oxford University Press 1950. viii,623 pp. Publisher's cloth, no jacket. - Owner's bookplate. A slight stain to the fore-edge. DKK 250

56134 KOCH, L.: Den danske Kirkes Historie i årene 1801-1917. To bind. Udgivet af Selskabet for dansk Kirkehistorie. G.E.C. Gad 1879-1880. XII,302 + XXII,287 s. I eet samtidigt halvlæderbind. - Navn på forsats. Titelbladet til andet bind mangler. DKK 250

53340 KOLKOUTINE, ANDREI: Tegn og gerninger fra den russiske provins. Moscow, Ganymed Publishers, 2006. 4to. Upagineret. Illustr. Orig. kart. DKK 100
Dansk/engelsk paralleltekst.

37095 KOLSRUD, OLUF: Noregs kyrkjesoga. I. Millomalderen (alt der udkom). Udg. af Sigurd Kolsrud m.fl. Oslo, H. Aschehoug & Co., 1958. Stor 8vo. XII,409 s. Heftet, omslag med lille defekt. DKK 150

1854 KONSTANTINOS (KYRILLOS) og METHODIOS slavernes apostle. Syv kyrillomethodianske tekster oversat af Gunnar Svane. Udgivet af Selskabet for historiske Kildeskrifters Oversættelse. Munksgaard 1969. 211 s. Heftet, med smudsomslag. DKK 100

6905 KOZMA PRESBYTERENs traktat mod de bulgarske kættere (Bogomilerne). Overs. af Gunnar Svane. Udg. af Selskabet for historiske Kildeskrifters Oversættelse. Munksgaard 1971. 143 s. Heftet, med smudsomslag. DKK 100

17030 KRISTELIG MYSTIK. Ved Aage Marcus. Gyldendal 1953. 224 s. Heftet. (Verdensreligionernes Hovedværker). DKK 125

19069 KRISTELIG MYSTIK. Ved Aage Marcus. Gyldendalske Boghandel 1953. 224 s. Orig. halvpergament. (Verdensreligionernes Hovedværker). DKK 200

58751 LACOUTURE, JEAN: Jesuits. A Multibiography. Translated by Jeremy Leggatt. Washington, Counterpoint, 1995. x,550 pp. + illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 200

47428 LAUSTEN, MARTIN SCHWARZ: Danmarks kirkehistorie. Gyldendal 1983. 352 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 250

59479 LAUSTEN, MARTIN SCHWARZ: Danmarks kirkehistorie. Anden udgave. Fjerde oplag. Gyldendal 1987. 352 s. Illustr. Paperback. DKK 150

65133 LAVATER, J.K. - PETERSEN, RICHARD: Johan Kaspar Lavaters Liv. Karl Schønbergs Forlag 1903. 190 s. + frontispice. Orig. shirting. - Lille navn på forsats. DKK 100

65856 LAVATER, JOAHN CASPAR: Rejse til Danmark i Sommeren 1793. Udgivet ved Louis Bobé. Lehmann & Stages Forlag 1898. XLVI,180 s. + en tavle med silhouetportrætter. Privat shirting. - Navn på forsats. DKK 200
Bobés indledning er på dansk, Lavaters tekst på tysk, uden oversættelse.

42148 LEKFELDT, JØRGEN: Sölle og Stockhausen - musikkens teologi og teologiens musik. Schönberg 1991. 314 s. Heftet. DKK 150

65998 LEWIS, BERNARD: Identiteter i Mellemøsten. Oversat af Ina B.C. Rosen. Gyldendal 1999. 200 s. Heftet. DKK 125

19768 LIEBGOTT, NIELS-KNUD: Hellige mænd og kvinder. Højbjerg, Wormianum, 1982. 210 s. Illustr. Orig. kart. DKK 175

68997 THE LIFE OF CHRIST. Paintings of the 11th-15th Century with Passages from the Gospels. Introduction by John Rothenstein. London, Collins, 1959. 4to. 158 pp. With mounted colour plates. Publisher's boards, jacket with minor traces of wear. DKK 165

65566 THE LIFE OF CHRIST. Paintings of the 11th-15th Century with Passages from the Gospels. Introduction by John Rothenstein. London, Collins, 1959. 4to. 158 pp. With mounted colour plates. Publisher's boards, in jacket. - A beutifully well-conserved copy. DKK 300

61503 LINCOLN, HENRY: The Holy Place. The Mystery of Rennes-le-Château - Discovering the Eight Wonder of the Ancient World. London, Jonathan Cape, 1991. 176 pp. Illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 125

65961 LINDEN, NICO TER: Det fortælles ... fortællinger fra Markus og Matthæus. Oversat af Tim Kane. Gyldendal 2001. 328 s. Heftet. DKK 150

63575 LINDHARDT, JAN: 15 prædikener. Hans Reitzels Forlag 1956. 94 s. Heftet. DKK 100

6764 LINDHARDT, JAN: Dansk kirkekundskab. G.E.C. Gad 1979. 202 s. Heftet. DKK 100

64963 LUTHER, MARTIN. - LINDHARDT, JAN: Mellem djævel og gud. En bog om Martin Luther. G.E.C. Gad 1998. 190 s. Illustr. Paperback. DKK 100

65538 LUTHERAN BOOK OF WORSHIP. Third printing. Minneapolis, Augsburg Publishing House, 1978. 960 pp. Publisher's cloth. - Stamp and handwriting on endpaper. DKK 125

57728 LØGSTRUP, K.E. - ARMGARD, LARS-OLLE: Antropologi. Problem i K.E. Lögstrups författarskap. Lund, Gleerups, og København, Gyldendal, 1971. 266 s. Heftet. DKK 150

40850 LØGSTRUP, K.E. - HENNINGSEN, HANS: Tilværelsesoplysning. Et grundtema hos K.E. Løgstrup. Herning, Poul Kristensens Forlag, uden år. 235 s. Orig. kart. DKK 200

65831 LØGSTRUP, TH., og CHR. OTTESEN: Det danske Bibelselskabs Ordbog til det gamle Testamente (Den nye oversættelse af 1931). Det danske Bibelselskab 1938. 720 s. Orig. kart. - Lette brugsspor. DKK 125

65525 MADSEN, HERMAN: Kirkekunst i Danmark. Tre bind. Odense, Skandinavisk Bogforlag, [1964-66]. Stor 8vo. Illustr. i sort-hvid og farver. Orig. halvlæder, lille afskrabning på en ryg. DKK 300

2178 MADSEN, IVER K.: Evangelierne synoptisk sammenstillede. Tredje udgave. Andet oplag. Det danske Bibelselskab 1975. 4to. 220 s. Orig. kart. DKK 150

67081 MADSEN, IVER K.: Evangelierne synoptisk sammenstillede. Anden, forøgede udgave. Det danske Bibelselskab 1963. 4to. 215 s. Orig. kart., uden smudsomslag. - Exlibris. DKK 125

66009 MADSEN, SVEND ÅGE: Fundamentalisme på dansk. Forlaget Cicero 1988. 126 s. Heftet. DKK 175

68845 MALLING, ANDERS: Dansk salmehistorie. Otte bind. J. H. Schultz Forlag 1962-1978. Orig. kart. - Lille afskrabning på en ryg. DKK 4.000

8100 MALM, MAGNUS: I lammets tegn. Om den kristne kirkes vej ind i et nyt årtusinde. Oversat af Leif E. Kristensen. Helsinge, Boedal, 2002. 352 s. Heftet. DKK 100

54411 MARTENSEN, H.L. - HORN, ROBERT LESLIE: Positivity and Dialectic. A Study of the Theological Method of Hans Lassen Martensen. Published by the Søren Kierkegaard Research Centre. Copenhagen, C.A. Reitzel, 2007. xx,246 pp. Publisher's boards. DKK 200

28213 MCFAGUE, SALLIE: Modeller af Gud. Oversat af Birthe Lundsgaard. Spektrum 1991. 261 s. Heftet. DKK 125

53745 MCKENZIE, JOHN L.: The Roman Catholic Church. London, Weidenfeld and Nicolson, 1969. xvi,288 pp. + illustr. Publisher's cloth, no jacket. DKK 145

57172 MCKENZIE, PETER: Kristendom praksis og tro. Oversat af Poul Aage Fogde. Redig. af Michael Böss. Spektrum 1994. 461 s. Illustr. Heftet. DKK 300

66162 MCNICOL, JOHN: Plassering av de første kirkene i Norge i forhold til de første kultstedene. En historiografisk studie omfattende tiden etter 1830. Oslo, Norges Forskningsråd, 1997. 266 s. Heftet. (KULTs Skriftserie; 98). DKK 150

65147 MEDE, JOSEPH: Clavis Apocalyptica. Translated by R. Bransby Cooper. [1833]. Photographic reprint. Kessinger Publishing Legacy Reprints, no date. (4),458 pp. Softcover. Small name on inner cover. DKK 250

55061 MEDIEVAL PHILOSOPHY. Selected Readings from Augustine to Buridan. Edited by Herman Shapiro. New York, The Modern Library, 1964. xiv,547 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 125

62213 MEILE, EVA, og BIRGIT MEISTER: Salmeordbogen. Borgen 2007. 586 s. Orig. kart. DKK 225

58363 MELDODISAMLING TIL DE UNGES SANGBOG. Udgivet af K.F.U.M. og K.F.U.K i Danmark ved C.C. Gad. Aarhus, De Unges Forlag, 1929. Tvær-4to. (4),246 s. Orig. halvshirting. - Navn på titelblad. Forreste indvendige fals lidt løs. DKK 100

52009 MIKKELSEN, HANS: Vor Frue Kloster. Et benediktinerkloster i Randers. Randers, Kulturhistorisk Museum, og Højbjerg, Jysk Arkæologisk Museum, 2002. 4to. 346 s. Illustr. Orig. kart. DKK 200

34466 MONRAD, D.G.: Breve. Udgivet af Svend Hauge. G.E.C. Gad 1969. 462 s. Heftet. DKK 100

52893 MORTENSEN, VIGGO: Alting af kærlighed sødes. Om kærlighedens epik, poetik og logik. Det økumeniske Fællesråd i Danmark 1992.247 s. Heftet. DKK 100

66936 MORTENSEN, VIGGO: Lidelsens problem. Gyldendal 1976. 153 s. Heftet. - Exlibris. DKK 100

44004 MOSBECH, HOLGER: Nytestamentlig Isagogik. Gyldendalske Boghandel 1946-1949. VIII,852 s. Orig. halvshirting. DKK 200

50834 MOSBECH, HOLGER: Nytestamentlig Isagogik. Gyldendalske Boghandel 1946-1949. VIII,852 s. Orig. halvshirting. - Indstreget. DKK 150

69158 MUNCK, VILHELM: Fængselspræsten. Pastor Vilhelm Muncks Optegnelser. Udgivet af Julius Clausen og P. Fr. Rist. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1922. (6),261 s. Privat halvlæder med guldsnit foroven. (Memoirer og Breve; XXXVI). DKK 150

33741 MØLLEHAVE, JOHANNES: Danske salmer. Sesam 1992. 392 s. Illustr. af Thormod Kidde. Orig. kart. DKK 150

48242 MØLLER, OTTO, og J.S. DEICHMANN BRANTH: Mellem Otto og Jacob. To bind. Redig. af Erik Nørr. Selskabet for Danmarks Kirkehistorie og G.E.C. Gads Forlag 1986. (4),573 s. Illustr. Orig. kart. DKK 150

65939 MØLLER, OTTO, og THOMAS SKAT RØRDAM: Breve mellem Otto Møller og Thomas Skat Rørdam 1854-1909. Bind I: Kapellanen og professorspiren. 1854-1870. Ved Erik Nørr. Udgivet af Selskabet for Danmarks Kirkehistorie. Odense Universitetsforlag 1999. 333 s. Orig. kart. DKK 150

19156 NEDERGAARD, PAUL: Personalhistoriske, sognehistoriske og statistiske bidrag til en dansk præste og sognehistorie (kirkelig geografi). Bind III: Fyns Stift samt Bind IV: Lolland-Falster Stift. Danske Boghandleres Kommissionsanstalt 1956-57. 704 + 316 s. + et foldekort. Indbundet i eet privat shirtingsbind. DKK 500

48075 NEDERGAARD, PAUL, og ANDERS PONTOPPIDAN THYSSEN: Personalhistoriske, sognehistoriske og statistiske bidrag til en dansk præste og sognehistorie (kirkelig geografi). 10 bind i 12 dele. O. Lohses Forlag etc. 1951-1989. Pæne shirtingsbind (Bind VII og VIII har fejlagtigt begge påtrykt VIII). DKK 5.000
Mangler det afsluttende Bind X,3 fra 1991. - Medindbundet følger Paul Nedergaard: Hundrede danske Præsteslægter.

2305 NEIIENDAM, MICHAEL: Københavns Kirkeskolers Krønike. G.E.C. Gads Forlag 1941. 204 s. Illustr. Privat halvlæder. DKK 150

65685 NEUTZSKY-WULFF, ERWIN: For længe siden. Første Mosebog i nyoversættelse. Borgen 2000. 205 s. Heftet. DKK 200

65686 NEUTZSKY-WULFF, ERWIN: For længe siden. Første Mosebog i nyoversættelse. Borgen 2000. 205 s. Heftet. - Enkelte margennoter. DKK 150

65935 THE NEW JERUSALEM BIBLE. New York, Doubleday, 1985. xvi,2120 pp. + maps. Publisher's boards. DKK 250

42399 NIELSEN, EDUARD: Shechem. A Traditio-Historical Investigation. Copenhagen, G.E.C. Gad 1955. 384 pp. Softcover. - Ex-library copy. DKK 175
Dissertation.

27086 NIELSEN, JØRGEN: De Kirkelige Vennemøder 1863-1898. To bind. Udgivet af Kirkeligt Samfund af 1898. 1922-23. 133 + 131 s. + portræt. Heftet. DKK 150

48682 NIELSEN, OLE NØRSKOV: Andagtslitteraturen og de gudelige vækkelser på Fyn 1820-40. Odense University Press 1973. 199 s. Heftet. DKK 100

62143 NIGG, WALTER: Vom Geheimnis der Mönche. Zürich und Stuttgart, Artemis-Verlag, 1953. 421 S. Orig. Leinwand. Mit Gebrauchsspuren. DKK 100

41600 NOACK, BENT: Det nye Testamente og de første kristne årtier. Anden udgave. Tredje oplag. G.E.C. Gad 1968. 255 s. + kort. Heftet. Stempel på inderomslag. Spor af tape på smudstitelblad. DKK 100

31388 NØRR, ERIK: Det højere skolevæsen og kirken. Faget Religion i sidste halvdel af det 19. århundrede. Akademisk Forlag 1979. (2),VIII,525 s. Heftet. DKK 150

1891 NØRR, ERIK: Præst og administrator. Sognepræstens funktioner i lokalforvaltningen på landet fra 1800 til 1841. Udgivet af Rigsarkivet. G.E.C. Gads Forlag 1981. 559 s. Illustr. Orig. kart. DKK 200

66746 OLDENBOURG, ZOÉ: Massacre at Montségur. A History of the Albigensian Crusade. London, Weidenfeld and Nicolson, 1997. xii,420 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 175

60342 OLDKRISTNE TEKSTER. Oversat af Søren Giversen. Tre bind. Herning, Poul Kristensens Forlag, 2002. 504 s. Orig. kart. DKK 600
Maria sagde: "Sig mig, Herre, hvorfor er jeg kommet til dette sted: For at vinde eller for at tabe?"

67357 OLDKRISTNE TEKSTER. Oversat af Søren Giversen. Bind 1-2 (af 3). Herning, Poul Kristensens Forlag, 2002. 330 + 352 s. Orig. kart. DKK 400

53310 [OLROG, PEDER]: Communion-Bog til almindelig Opbyggelse. M. Hallager 1779. (12),145 s. Med kobberstukken titelvignet. Samtidigt halvlæder. DKK 750
Tilegnet menigheden i Store Magleby og Dragøe [sic].

21806 OLSEN, PEDER. - RASMUSSEN, JØRGEN NYBO: Broder Peder Olsen som de danske franciskaneres historieskriver. Udgivet af Den Danske Historiske Forening 1976. 180 s. Orig. kart. DKK 100

14315 ORDSPROGENES BOG. Illustreret af danske tegnere. Rosenkilde og Bagger 1963. 4to. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 100

56475 ORTVED, EDW.: Cistercieordenen og dens klostre i Norden. Bind 1: Cistercieordenen overhovedet. J.H. Schultz Forlag 1927. (8),212 s. Privat shirting. - Exlibris. DKK 200

41339 OTTOSEN, KNUD, m.fl.: De fynske vækkelser. To bind. G.E.C. Gads Forlag 1964. 441 s. Orig. kart. (Vækkelsernes Frembrud). DKK 200

34734 PALLADIUS, NIELS. - LAUSTEN, MARTIN SCHWARZ: Biskop Niels Palladius. Et bidrag til den danske kirkes historie 1550-60. G.E.C. Gad 1968. 205 s. Heftet. - Navn på inderomslag. DKK 100

52495 PALLADIUS, PEDER: Bogen om Sankt Peders Skib Prædiket i København af Peder Palladius 1554. Redig. af Lis Jacobsen. Gyldendalske Boghandel 1916. 4to. (8),135 s. Heftet. - Trykt i 210 nummererede eksemplarer. DKK 300

35668 PALLADIUS, PEDER: Skrifter. Hidtil utrykte latinske skrifter. Ved Martin Schwarz Lausten. Udgivet af Det danske Sprog- og Litteraturselskab. G.E.C. Gads Forlag 1968. VIII,197 s. Heftet. DKK 100
Latinske tekster, uden oversættelse, men med kommentarer af Schwarz Lausten.

65871 PASCAL, BLAISE: Tanker om den kristne Religions Sandhed. Udvalg og oversættelse ved Knud Ferlov. J. Frimodts Forlag 1958. 226 s. + to sort-hvide tavler. Heftet. (Store Navne i Aandens Verden; IV). DKK 100

4721 PAULSEN, H. HEJSELBJERG: Sønderjydsk Psalmesang 1717-1740. Fra Ægidius til Pontoppidan. Aabenraa, Historisk Samfund for Sønderjylland, 1962. 423 s. Orig. kart. DKK 100
Disputats.

61697 PAULUS. - PRAT, F.: La théologie de Saint Paul. Presentée par J. Daniélou. Deux volumes. 43ème édition. Paris, Beauchesne et ses fils, 1961. VIII,608 + (8),613 pp. Couverture orig. DKK 250

41626 PAULUS. - WILSON, A.N.: Paul. The Mind of the Apostle. London, Sinclair-Stevenson, 1997. (14),274 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 100

51456 PEDERSEN, JOHANNES: Hebræisk Grammatik. Fjerde fotografiske optryk. Branner og Korch 1968. (10),287,17 s. Orig. kart. - Navn og stempel på titelblad. DKK 150

9507 PEDERSEN, JØRGEN: Fra Augustin til Johs. V. Jensen. Essays og afhandlinger. Museum Tusculanums Forlag 1991. 334 s. Heftet. DKK 150

39982 PEDERSEN, SIGFRED: Paulus som brevskriver. Forlaget Anis 1997. 373 s. Heftet. DKK 125

65840 PENTON, M. JAMES: Jehovah's Witnesses and the Third Reich. Sectarian Politics under Persecution. Univeristy of Toronto Press 2004. xxii,412 pp. Paperback. - Lower edge slightly unclean. DKK 125

57751 PETERSEN, ANNE-MARIE STEEN: Ansigt. Rejser i det indre Europa. Gyldendal 2008. 301 s. Heftet. DKK 165

2914 PETERSEN, HENRY: Den baptistiske vækkelse i Nordjylland. G.E.C. Gads Forlag 1962. 198 s. Orig. kart. (Vækkelsernes Frembrud). DKK 125

68306 PETERSEN, PAULINE: Erindringer af Pastorinde Pauline Petersen f. Clausen fhv. Kgl. Skuespillerinde. Udgivet af Julius Clausen og P. Fr. Rist. Fotografisk optryk. August Bangs Forlag 1971. (4),VI,169 s. Heftet. (Memoirer og Breve; XXXI). DKK 75

69156 PETERSEN, PAULINE: Erindringer af Pastorinde Pauline Petersen f. Clausen fhv. Kgl. Skuespillerinde. Udgivet af Julius Clausen og P. Fr. Rist. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1919. (4),VI,169 s. + portræt. Smukt privat halvlæder med guldsnit foroven. Exlibris. (Memoirer og Breve; XXXI). DKK 150

63694 PHILLIPS, GRAHAM: The Chalice of Magdalene. The Search for the Cup that Held the Blood of Christ. Rochester, Bear & Company, 2004. (10),243 pp. + illustr. Softcover. DKK 120

63257 PICKNETT, LYNN, and CLIVE PRINCE: The Templar Revelation. Secret Guardians of the True Identity of Christ. London, Bantam Press, 1997. 432 pp. Publisher's boards, no jacket. - Stamp on endpaper. DKK 100

65980 PICKNETT, LYNN, og CLIVE PRINCE: Tempelherrernes indsigt. Oversat af Leif Harum. Andet oplag. Bogans Forlag 2005. 497 s. Heftet. DKK 150

44940 PILATUS. - WROE, ANN: Pilate. The Biography of an Invented Man. London, Jonathan Cape, 1999. xiv,381 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 150

41397 PIUS XII. - CORNWELL, JOHN: Hitler's Pope. The Secret History of Pius XII. New York, Viking, 1999. xii,430 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. - Name on endpaper. DKK 185

62805 PLUM, KARIN FRIIS: Den tilslørede sandhed. Kvindehistorie og kvindehistorier i det nye testamente. Hans Reitzels Forlag 1974. 143 s. Heftet. DKK 75

36074 PORTER, J.R.: Bibelens verden. En illustreret guide. Oversat af Henrik Mossin. Munksgaard Rosinante 1996. 4to. 288 s. Illustr. Orig. kart., med smudsomslag. DKK 299     200

69191 PRIP, LAURIDS: Pastor Prips Ungdomserindringer. Udgivet af Julius Clausen og P.Fr. Rist. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1911. (6),235 s. Smukt privat halvlæder med guldsnit foroven. Exlibris. (Memoirer og Breve; XIV). DKK 150

64915 PSALTER. Salmernes Bog Davids Salmer. Forening for Boghaandværk / Det danske Bibelselskab 2001. 4to. Upagineret. Illustr. af Viktoria Senderovitz. Orig. shirting. DKK 125

32836 RABJERG, HAAKON: Sognekirker og Præster i Rönne og Knudsker. Rønne, Colbergs Eft. Bogtrykkeri, 1944. 160 s. Illustr. Heftet. - Omslag med brugsspor. Snit let plettet. DKK 100

59522 RASMUSSEN, LISSI: Religion and Property in Northern Nigeria. Copenhagen, Academic Press, 1990. 292 pp. Softcover. (Studia Missionalia Upsaliensia; LII). DKK 200

37857 RASMUSSEN, NANNA HELMS: Fra Oldemors Tid. Et Livsbillede fra den fynske Opvækkelse. Gyldendalske Boghandel 1911. (8),268 s. Med omslag i smukt privat halvlæder. DKK 200

50002 RATHSACK, MOGENS: Die Fuldaer Fälschungen. Eine rechtshistorische Analyse der päpstlischen Privilegien des Klosters Fulda von 751 bis ca. 1158. Übersetzt von P.K. Mogensen. " Bände. Stuttgart, Anton Hiersemann, 1989. XXIV,X,702 S. Orig. Leinwand. (Päpste und Päpsttum 24;I-II). DKK 400

49976 RATHSACK, MOGENS: Fuldaforfalskningerne. En retshistorisk analyse af klostret Fuldas pavelige privilegier 751-ca. 1158. Juristforbundets Forlag 1980. XL,681 s. Heftet. - Med dedikation. DKK 200

68272 RATZINGER, JOSEPH, BENEDIKT XVI: Jesus fra Nazareth. Fra dåben til forklarelsen på bjerget. Oversat af Jakob Egeris Thorsen. Andet oplag. Gyldendal 2008. 394 s. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 225

65539 REED, LUTHER D.: The Lutheran Liturgy. A Study of the Common Service of the Lutheran Church in America. Third printing. Philadelphia, Muhlenberg Press, 1947. xx,692 pp. Publisher's cloth, in jacket. - Handwriting on endpaper. DKK 100

61629 REICH, EBBE KLØVEDAL: Kun et gæstekammer. Historien om en danske folkekirkes fødsel. Landsforeningen af Menighedsrådsmedlemmer 1999. 188 s. Illustr. af Mette Mailund Strong. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 100

52327 RESTON, JAMES, JR.: Warriors of God. Richard the Lionheart and Saladin in the Third Crusade. New York, Doubleday, 2001. xx,364 pp. + illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 150

29391 RIBE BISPESÆDE 948-1948. Redig. af C.I. Scharling m.fl. Samlerens Forlag 1948. 302 s. Illustr. Orig. halvlæder. DKK 200

61641 RICE, T.TALBOT: Icons. New edition. London, Studio Editions, 1990. Folio. 143 pp. Illustr. in colour. Publisher's boards, backstrip of jacket slightly bleached. DKK 200

37737 RIEGELS, NIELS DITLEV. - PETERSEN, MORTEN: Oplysningens gale hund - Niels Ditlev Riegels. Aschehoug 2003. 272 s. Illustr. Heftet. DKK 379     250

24333 RIISING, ANNE: Danmarks middelalderlige prædiken. G.E.C. Gad 1969. 528 s. Heftet. DKK 250
Disputats.

26785 RIISING, ANNE: Gudsfrygt og oplysning i Odense 1700-1789. Udgivet af Odense Kommune. Odense 1981. Lille 4to. 341 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. (Odense Bys Historie). DKK 150

65364 RITES OF ORDINATION AND COMMITMENT IN THE CHURCHES OF THE NODIC COUNTRIES. Theology and Terminology. Edited by Hans Raun Iversen. Copenhagen, Museum Tusculanum Press, 2006. 607 pp. Publisher's boards. DKK 225

65542 RØRDAM, HOLGER FR.: Kjøbenhavns Kirker og Klostre i Middelalderen. Med Tillæg af forhen utrykte Dokumenter og Aktstykker. Selskabet for Danmarks Kirkehistorie 1859-63. (2),382,240 s. + to stålstukne plancher. I eet samtidigt halvlæderbind, en ydre fals med mindre revne. Navn på forsats. Plancherne gulplettede. DKK 250

26210 RAASTED, JØRGEN: Intonation Formulas and Modal Signatures in Byzantine Musical Manuscripts. Copenhagen, Ejnar Munksgaard, 1966. 4to. XII,238 pp. Softcover. (Monumenta Musicae Byzantinae; Subsidia vii). DKK 200
Dissertation.

7845 SCHINDLER, PETER: De apostoliske Fædre. To bind. H. Hagerup 1948. 357 + 372 s. Heftet. (Antiqvitates Christianae; III-IV). DKK 200

36007 SCHINDLER, PETER: Det Nye Testamente gengivet paa Dansk. - Nøgle til Det Nye Testamente. Ialt to bind. Arne Frost-Hansens Forlag 1953. 714 + 336 s. Orig. halvlæder, rygge med mindre brugsspor. DKK 200

7823 SCHINDLER, PETER: Petrus. To bind. Ejnar Munksgaard 1944. XXII,276 + 304 s. + plancher. Heftet. (Antiqvitates Christianae; I-II). DKK 200

63732 SCHINMEJER, JOH. CHRISTOPH.: Bibelske Sprog- og Skat-Kiste [...] To bind. Paa Jacob Preusses Bekostning 1740. Lille tvær-8vo. (8),200,(2),9,(21) + (8),200,(10),95 s. Med anhang og registre samt Et Kort Udtog af Sal. D.Luthers Sind- og Aand-rige Sententser, udgivet samme år. I eet samtidigt halvlæderbind uden rigtitel, en fals svag. På inderpermerne en del gamle antegninger. DKK 500

37774 SCHLEIERMACHER, FRIEDRICH. - JØRGENSEN, THEODOR HOLZDEPPE: Das religionsphilosophische Offenbarungsverständnis des späteren Schleiermacher. Tübingen, J.C. B. Mohr, 1977. X,382 S. Orig. Leinwand, mit Schutzumschlag. DKK 400
Dissertation.

62232 SCHMIDT, VALDEMAR: Indledning til Syriens Historie. Oldtiden. Efter ikke-bibelske Kilder. Fr. Wøldikes Forlag 1872. XVI,346 s. + foldekort. Privat shirting. DKK 150

56377 SCHRÖDER, WINFRIED: Ursprünge des Atheismus. Untersuchungen zur Metaphysik- und Religionskritik des 17. und 18. Jahrhunderts. Stuttgart-Bad Canstatt, Frommann-Holzboog, 1998. 619 S. Orig. Leinwand. (Quaestiones. Themen und Gestalten der Philosophie; 11). - Namenszug auf Vorsatz. DKK 750

37478 SCHRØDER-HANSEN, INGRID: Bibelens historier. Det gamle Testamente. Gyldendal 1999. 352 s. Illustr. af Roald Als. Orig. kart. DKK 228     150

56348 SCHWEITZER, ALBERT: Geschichte der Leben-Jesu-Forschung. Zweite, neu bearbeitete und vermehrte Auflage des Werkes "Von Reimarus zu Wrede". Tübingen, J.C.B. Mohr, 1913. XII659 S. Orig. Leinwand. - Exlibris. Sehr sauberes Exemplar. DKK 500

58959 SEWARD, DESMOND: The Monks of War. The Military Orders. London, The Folio Society, 2000. xviii,338 pp. Publisher's cloth, in slip-case. DKK 185

30946 SIMONSEN, ANDREAS: Humanisme og kristendom. Idéhistorisk rids i dialogform. 2. udgave. Herning, Poul Kristensen, 2001. 326 s. Heftet. DKK 135

64896 SKOVGAARD, JOAKIM: Bibelske Billeder. Med tekst af Holger Begtrup. udgivet af Aage Marcus. P. Haase & Søns Forlag [1923-25]. 4to. 310 s. Eet af 500 nummererede og af Marcus signerede ekspl. på papir fra Gerhard Loeber. Ubeskåret med to hefteomslag i elegant halvbind af ufarvet niger med skindtitelfelt, blindtrykte ornamenter og guldtrykte stregdekorationer (Oscar Jacobsen). DKK 600

59577 SKOVGAARD, JOAKIM. - ÅGÅRD, ERIK, og JOHANNES AAGAARD: Bibelske billedmeditationer over Joakim Skovgaards billeder i Viborg Domkirke. Religionspædagogisk Forlag 2001. 231 s. Illustr. Heftet. - Stempel på smudstitelblad. DKK 125

7263 SKYUM-NIELSEN, NIELS: Kirkekampen i Danmark 1241-1290. Munksgaard 1962. 357 s. Heftet, smudsomslag med brugsspor. DKK 130
Disputats.

51407 SLØK, JOHANNES: 80 år med Gud. Afhandlinger og essays. Udvalgt og redigeret af Niels Grønkjær og Kjeld Holm. Viby J., Centrum, 1996. 176 s. Heftet. DKK 100

62983 SLØK, JOHANNES: "Det her samfund". Viby J., Centrum, 1989. 148 s. Heftet. - Nogle understregninger. DKK 85

42208 SLØK, JOHANNES: Kristen moral før og nu. Hans Reitzel 1959. 197 s. Heftet. - Navn på smudstitelblad. DKK 175

65941 SLØK, JOHANNES: Moralen der blev væk. Andet oplag. Viby J., Centrum, 1993. 144 s. Heftet. DKK 100

51406 SLØK, JOHANNES: Opdagelsen af mennesket. Viby J., Centrum, 1996. 143 s. Heftet. DKK 100

18786 SLØK, JOHANNES: Religionsfilosofiske problemer. Aarhus, Forlaget Anis, 1987. 177 s. Heftet. - Stempel på bageste inderomslag. DKK 150

62985 SLØK, JOHANNES: Religionsfilosofiske problemer. Aarhus, Forlaget Anis, 1987. 177 s. Heftet. - Spredte understregninger. DKK 100

33726 SLØK, JOHANNES: Det religiøse sprog. Anden udgave. Viby J., Centrum, 1994. 196 s. Heftet. DKK 100

13326 SLØK, JOHANNES: Det religiøse sprog. Andet oplag. Viby J., Centrum, 1981. 196 s. Heftet. DKK 100

16620 SLØK, JOHANNES: Shakespeare og Kierkegaard. Berlingske Forlag 1972. 205 s. Heftet. (Berlingske Leksikon Bibliotek). DKK 100

10697 SLØK, JOHANNES: Teologiens elendighed. Berlingske Forlag 1979. 225 s. Heftet. (Berlingske Leksikon Bibliotek). DKK 125

6279 SLØK, JOHANNES. - Sprogets mesterskab. Festskrift til Johannes Sløks 70-årsdag. Redig. af Kjeld Holm og Jan Lindhardt. Viby J., Centrum, 1986. 264 s. Heftet. DKK 125

37040 SMITH, A.L.: Church and State in the Middle Ages. [Oxford University Press 1913]. Photographic reprint. London, Frank Cass & Co., 1964. (10),245 pp. Publisher's cloth, in jacket. DKK 100

62804 SÖLLE, DOROTHEE: I menneskeæderens hus. Tekster om freden. Oversat af Kjeld Jensen. Aarhus, FK tryk, 1982. 171 s. Heftet. DKK 75

65933 SPAETH, OVE VON: De fortrængte optegnelser. Moses' ukendte egyptiske baggrund. C.A. Reitzel 1999. 235 s. Illustr. Heftet. (Attentatet på Moses; 1). DKK 100

60327 SPAETH, OVE VON: De fortrængte optegnelser. Moses' ukendte egyptiske baggrund. Andet, korrigerede oplag. C.A. Reitzel 2004. 238 s. Illustr. Heftet. (Attentatet på Moses; 1). DKK 125

66158 STAECKER, JÖRN: Rex regum et dominus dominorum. Die wikingerzeitlichen Kreuz- und Kruzifixanhänger als Ausdruck der Mission in Altdänemark und Schweden. Stockholm, Almqvist & Wiksell International, 1999. 621 S. Broschiert. (Lund Studies in Medieval Archaeology; 23). DKK 300

1952 STENSEN, NIELS: Korrespondence i dansk oversættelse. Udgivet af Harriet Merete Hansen. To bind. Det danske Sprog- og Litteraturselskab 1987. 799 s. Orig. shirting. DKK (550)     325

48308 STENSEN, NIELS. - MOE, HARALD: Niels Stensen. En billedbiografi. Rhodos 1988. 4to. 184 s. Illustr. Orig. shirting, med smudsomslag. DKK 200

12966 STEVENS, KENNETH E., og GARY R. HABERMAS: Jesu ligklæde - ægte eller falsk? Oversat af Torben Nilsson. Borgen 1982. 231 s. + illustr. Heftet. DKK 100

62807 STRANGE, JOHN. - Fra dybet. Festskrift til John Strange. Redig. af Niels Peter Lemche og Mogens Müller. Museum Tusculanums Forlag 1994. 286 s. Heftet. - Tilskrift på smudstitelblad. DKK 100

21386 SUNDKLER, BENGT G.M.: Bantu Prophets in South Africa. London, Lutterworth Press, 1948. 344 pp. + illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 200

45253 SUNESEN, ANDERS. - HAMMERICH, FR.: En Skolastiker og en Bibelteolog fra Norden. Udgivet af Selskabet for Danmarks Kirkehistorie. 1865. (2),247 s. + litograferet frontispiece. Halvpergament med skindtitelfelt. Navn og exlibris på forsats. Et par sider net repareret. DKK 125

68304 SWANE, JØRGEN. - Biskop Jørgen Swane og hans Hustru Magdalene f. Bruun. Udgivet af Julius Clausen og P.Fr. Rist. Fotografisk optryk. August Bangs Forlag 1973. (4),204 s. Heftet. (Memoirer og Breve; XLIII). DKK 75

69134 SWANE, JØRGEN. - Biskop Jørgen Swane og hans Hustru Magdalene f. Bruun. Udgivet af Julius Clausen og P.Fr. Rist. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1925. August Bangs Forlag 1973. (4),204 s. + illustr. Smukt privat halvlæder med guldsnit foroven. (Memoirer og Breve; XLIII). DKK 200

18215 SØRENSEN, VILLY: Jesus og Kristus. Gyldendal 1992. 252 s. Heftet, omslag med lette brugsspor. DKK 150

63671 SØRENSEN, VILLY: Jesus og Kristus. Gyldendal 1992. 252 s. Heftet. DKK 200

63635 TADA, JONI EARECKSON: Sølvskatten. 365 andagter. Fredericia, Lohses Forlag, 1999. 414 s. Orig. kart. - Tilskrift på forsats. DKK 125

55972 TASTAMANTITÂK, t'assa nâlagkavta 'an'aussissivta Jîsusip Kristusip [...] A. Rosenbergs Bogtrykkeri 1893. 464 s. Samtidigt halvlæder. DKK 600

11290 TAUSEN, HANS. - SVENDRUP, TORBEN: Hans Tausen. Den danske Luther. Fremad 1994. 155 s. Heftet. DKK 100

42722 TERESA. - GRØNBECH, VILHELM: Mystikere i Indien og Europa. 3. del: Teresa. Povl Branner 1932. 348 s. Heftet. DKK 150

63869 THOMAS AQUINAS: Summa Theologica. Ad emendatiores editiones impressa et accuratissime recognita. Six volumes. Rome, Ex Typographia Senatus, 1886-1887. Contemporary half calf. - slight foxing. Ex-library copy. DKK 1.000

12895 THOMAS AQUINAS. - Thomas Aquinas. Ved H. Roos. Berlingske Forlag 1965. 238 s. Heftet. (Berlingske Filosofi Bibliotek). DKK 100

13064 THOMAS AQUINAS. - Thomas Aquinas. Ved H. Roos. Berlingske Forlag 1965. 238 s. Orig. kart., med smudsomslag. (Berlingske Filosofi Bibliotek). DKK 125

63324 THOMAS AQUINAS. - Thomas Aquinas. Ved H. Roos. Berlingske Forlag 1965. 238 s. Orig. kart., uden smudsomslag. (Berlingske Filosofi Bibliotek). DKK 100

64154 THOMASEVANGELIET. Indledning, oversættelse og kommentarer ved Søren Giversen. G.E.C. Gads Forlag 1959. 174 s. Heftet. DKK 145

68888 THOMISSØN, HANS: Den danske Psalmebog. [1569]. Faksimileudgave med efterskrift ved Erik Dal. Dan Fog 1968. (56),(370),370,(33),79 s. Orig. kart. DKK 500

10453 TIDEHVERV. En antologi. Redig. af Leif Grane. Gyldendal 1967. 321 s. Heftet. (Gyldendals Uglebøger). DKK 100

51346 TILLISCH, ROSE MARIE: Veje og vildveje. Vejle, Kroghs Forlag, 2000. 288 s. Heftet. DKK 125

61718 THE TIMES ATLAS OF THE BIBLE. Edited by James B. Pritchard. London, Times Books, 1987. 4to. 254 pp. Illustr. Publisher's boards, in jacket. DKK 250

48559 TREASURES OF MOUNT ATHOS. B' Edition. Thessaloniki 1997. 4to. xvi,695 pp. Illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 1.000

60506 ULRICH VON HUTTEN GEGEN DESIDERIUS ERASMUS UND DESIDERIUS ERASMUS GEGEN ULRICH VON HUTTEN. Zwei Stritschriften aus dem sechszehnten Jahrhundert. Aus dem Lateinischen übersetzt von Johann Jakob Stolz. Aarau, Heinrich Remigius Sauerländer, 1813. 289 S. Pappband der Zeit, Einband min Gebrauchsspuren. Minimal gelbfleckig. DKK 500

69129 [USSING, RASMUS]: En gammel Landsbypræsts Ungdomsminder. Udgivet af Julius Clausen og P. Fr. Rist. Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag 1925. (4),194 s. + portræt. Smukt privat halvlæder med guldsnit foroven. (Memoirer og Breve; XLIV). DKK 150

65954 VIDENSKABEN ELLER GUD? Redig. af Bent Raymond Jørgensen og Uffe Gråe Jørgensen. DR 1996. 272 s. Orig. kart. DKK 200

27424 VOGT, JUDITH: Jødens ukristelige image. Et studie i katolsk billedmageri. C.A. Reitzel 1996. 182 s. Illustr. Heftet. DKK 150

69082 VOGT, JUDITH: Den store illusion. Religion og politik. C.A. Reitzel 2002. 285 s. Illustr. Heftet. - Lette brugsspor. DKK 100

2437 WEIL, SIMONE. - PÉTREMENT, SIMONE: Simone Weil. A Life. Translated by Raymond Rosenthal. New York, Shocken Books, 1988. xiv,577 pp. + illustr. Paperback. DKK 125

65071 WESSEL, KLAUS: Coptic Art. London, Thames and Hudson, 1965. 4to. 259 pp. With illustr. and mounted colour plates. Publisher's cloth, in slightly worn jacket. DKK 150

42775 WIDDING, S.: Dansk Messe, Tide- og Psalmesang 1528-1573. To bind. Levin & Munksgaards Forlag 1933. 4to. 240 + 296 s. Heftet. DKK 300

56130 WILLEY, BASIL: The Seventeenth Century Background. Studies in the Thought of the Age in Relation to Poetry and Religion. London, Chatto & Windus, 1950. viii,315 pp. Publisher's cloth, no jacket. - Name on endpaper. DKK 125

58265 WITLIN, GÜNTER: Fra Ansgar til Kaftan. Sydslesvig i dansk kirkehistorie 800-1920. Flensborg, Studieafdelingen ved Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig, 2005. 440 s. Illustr. Orig. kart. DKK 150

53400 YADIN, YIGAEL: Hazor. The Rediscovery of a Great Citadel of the Bible. London, Weidenfeld and Nicolson, 1975. 280 pp. Illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 150

53401 YADIN, YIGAEL: Masada. Herod's Fortress and the Zealot's Last Stand. Sixth impression. London, Weidenfeld and Nicolson, 1979. 272 pp. Illustr. Publisher's cloth, in jacket. DKK 150

67831 YOGANANDA, PARAMAHANSA: The Second Coming of Christ. The Resurrection of the Christ Within You. Two volumes. Los Angeles, Self-Realization Fellowship, xxxiv,1642 pp. Publisher's boards. DKK 200

50988 YORK PLAYS. The Plays Performed by the Crafts of Mysteries of York on the Day of Corpus Christi in the 14th, 15th, and 16th Centuries. Edited by Lucy Toulmin Smith. Oxford, at the Clarendon Press, 1885. lxxx,557 pp. + three plates and 32 pp. of advertisements. Publisher's cloth, back with traces of wear. - With some pencil notes by Otto Jespersen. DKK 250

56319 ZODHIATES, SPIROS: The Complete Word Study New Testament with Parallel Greek. King James Version. Third printing. Chattanooga, AMG Publishers, 1994. Small 4to. (14),1212,79 pp. Publisher's boards, in jacket. DKK 225

49126 ZWEIG, STEFAN: Samvittighed mod magt. Castellio mod Calvin. Oversat af Aage Schiøttz-Christensen. Jespersen og Pios Forlag 1959. 239 s. Heftet. DKK 100

19178 ØSTERBYE, PER: The Church in Israel. Lund, Gleerup, 1970. 321 pp. Softcover. DKK 100

19166 AAGAARD, JOHANNES: Mission Konfession Kirche.Die Problematik ihrer Integration im 19. Jahrhundert in Deutschland. Band I. Lund, Gleerups, 1967. 392 S. Broschiert. DKK 100
Dissertation.

THEOLOGY / TEOLOGI
 
SUBJECT INDEX / EMNER
ORDER FORM / BESTILLING